İkiyüzlülükle suçlanan Batıdan, tahıl sevkiyatı hakkında yeni açıklama

İkiyüzlülükle suçlanan Batıdan, tahıl sevkiyatı hakkında yeni açıklama

Rusya’nın batıyı ikiyüzlülükle suçlayarak tahıl anlaşmasından çekilmesinin ardından, Afrika-Rusya zirvesinde Rusya bazı Afrika ülkelerine bedelsiz tahıl göndereceğini duyurmuştu. BM Genel Sekreteri, ‘gelişmiş’ ülkelerde de savunmasız insanlar olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM’de basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasından çıkması hakkında değerlendirmede bulunan Guterres, “Çok açık ki, milyonlarca ton tahılın piyasadan alınması, ekonomi yasalarına göre, Ukrayna tahılının uluslararası piyasaya normal erişimiyle var olacak fiyatlardan çok daha fazla artışa neden olacak.” dedi.

Guterres, tahıl fiyatlarındaki söz konusu artışların bedelinin her yerde herkes tarafından, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki orta gelirli kesim ve hatta gelişmiş ülkelerdeki savunmasız insanlar tarafından ödeneceğine dikkati çekti.

Rusya’nın 6 Afrika ülkesine ücretsiz tahıl yardımı yapacağı açıklamasına da atıfta bulunan Genel Sekreter, “Dolayısıyla, herkesi, her yerde etkileyen bu dramatik etkiyi bazı ülkelere bir avuç dolusu bağışla düzeltmemiz mümkün değil.” ifadesini kullandı.

Rusya-Afrika zirvesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün St. Petersburg’da düzenlenen Rusya-Afrika Zirvesi’nin açılışında, Batılı ülkeleri Rus tarım ihracatına yönelik yaptırımlar nedeniyle ikiyüzlülükle suçlamış ve “Gelecek 3-4 ay içerisinde, Burkina Faso, Zimbabve, Mali, Somali, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Eritre’ye 25-50 bin ton tahılı bedelsiz bir şekilde sevk etmeye hazır olacağız.” demişti.

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak için BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törende Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzalamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, süresi dolan anlaşmaya ilişkin 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru anlaşması fiilen son buldu, durduruldu. Rusya, ilgili şartlar uygulanır uygulanmaz derhal tahıl anlaşmasına geri dönecek. Anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi.” ifadesini kullanmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *