İsveç ürünlerinin boykot edilmesi çağrısı yapıldı

İsveç ürünlerinin boykot edilmesi çağrısı yapıldı

Mısır’daki El-Ezher Kurumu, Twitter mesajı ile yaptığı duyuruda, Stockholm’de mushafa yapılan saldırıya tepki olarak Müslümanları İsveç ürünlerini boykot etmeye çağırdı.

Ezher’in Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamada, İsveç makamlarının sözde “ifade özgürlüğünü” gerekçe göstererek İslam’ın kutsallarına karşı sürdürdüğü kışkırtıcı eylemler şiddetle kınandı.

İsveç’in Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına izin veren tutumunu sürdürmesi “terör ve düşmanlığa destek” olarak nitelendirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu terör suçlularının Kur’an-ı Kerim’i yakmasına izin vermek, İslam’ın yanı sıra diğer dinler ve insanlara karşı suç işleme anlamına geliyor. Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar, gerçek özgürlükten ve dinlere saygıdan uzak olduklarını kanıtlayan bu toplulukların alnında duran bir lekedir.

Ezher, dünyadaki tüm özgür insanları Kur’an-ı Kerim’e destek için İsveç ürünlerini boykot etmeyi sürdürmeye davet ediyor.”

İsveç’in Kur’an-ı Kerim’e yönelik tutumuna karşı kararlı bir duruş sergilememenin “suçluları teşvik” anlamı taşıyacağı vurgulanan açıklamada, İslam ve Arap ülkelerine İsveç’in Müslümanlara yönelik politikaları karşısındaki duruşlarında birlik olmaları çağrısı yapıldı.

İsveç’te Irak asıllı Salwan Momika adlı şahıs Kurban Bayramı’nın birinci gününde Stockholm Camisi önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim yakmıştı. İslam dünyasının yanı sıra Rusya’nın da aralarında bulunduğu bazı devletler olaya tepki göstermişti.

Momika, dün de Irak’ın Stockholm Büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim’i ve Irak bayrağını ayaklarının altına alarak İslam dinine hakaret etmişti.

İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar nedeniyle Irak yönetimi dün İsveç’in Bağdat Büyükelçisi Jessica Svardstrom’un ülkeyi terk etmesini istemişti.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, Dışişleri Bakanlığına Irak’ın İsveç Büyükelçiliği Maslahatgüzarı’nı da geri çekmesi talimatı vermişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *