Suudi veliaht prensi Selman, Elysee Sarayı’nda

Suudi veliaht prensi Selman, Elysee Sarayı’nda

Suudi Arabistan Başbakanı ve Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Fransa ziyareti kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmek üzere bugün Elysee Sarayı’na gitti.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Elysee Sarayı’nda Fransa Cumhurbaşkanı Macron tarafından karşılandı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakan Muhammed bin Selman, Fransa’ya gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında dün Elysee Sarayı’nda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile geniş kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdi. Toplantıda, Suudi Arabistan ile Fransa arasındaki tarihi ve stratejik ilişkileri ele alındı. İki ülkenin heyetlerinin katıldığı toplantı, Suudi Veliaht Prensi’ne Fransız Cumhurbaşkanlık binasında coşkulu bir şekilde karşılama yapılmasından sonra gerçekleştirildi.

Ortaklık ve koordinasyonun güçlendirilmesi doğrultusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Uluslararası ve bölgesel gelişmeler ile bunlarla ilgili ortak çabalardaki koordinasyon ele alındı. Ayrıca, iki ülke ve halkların çıkarlarına hizmet eden ülkeler arasındaki tarihi ve stratejik ilişkilerin her alanda geliştirilmesine yönelik adımlar değerlendirildi.

Fransa Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Macron ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın bölgedeki gerilimleri hafifletme çabalarını sürdürme, ülkeler arasındaki ekonomik ilişkileri güçlendirme konusunda anlaştıkları belirtildi. Ayrıca Lübnan’daki siyasi boşluğun sona erdirilmesi ve Ortadoğu’nun güvenliğine sıkı sıkıya sarılma gerekliliği üzerinde duruldu. Macron, Fransa’nın Suudi Arabistan’ın güvenliğine olan bağlılığını ve savunma kabiliyetlerini artırmaya yönelik hazırlık çabalarına verdikleri önemi vurguladı.

SPA’nın haberine göre Suudi Arabistan-Fransa ilişkileri, hızla değişen uluslararası ve bölgesel gelişmelerle birlikte özellikle önem kazanıyor. Bu durum, Suudi Arabistan ile Fransa gibi dost ülkeler arasında görüş alışverişi ve pozisyonların koordinasyonunu gerektiriyor.

Riyad ve Paris, birçok bölgesel ve uluslararası dosya konusunda ortak tutum ve yönelimleri paylaşıyor. Bu dosyalardan bazıları Lübnan ve Sudan’la ilgili. Fransız hükümeti, Suudi Arabistan’ın tutumunu ve Sudan krizine siyasi bir çözüm bulma çabalarını takdir ediyor.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Fransa ziyareti sırasında 22-23 Haziran 2023 tarihlerinde Paris’te düzenlenecek ‘For a New Global Financial Pact’ zirvesine katılan ülke heyetine başkanlık etmesi bekleniyor.

Suudi Veliaht Prens, Riyad’ın önümüzdeki pazartesi günü Paris’te düzenleyeceği Expo 2030’a ev sahipliği adaylığı için Suudi Arabistan’ın resmi resepsiyonuna da katılacak.

Elysee: Suudi Arabistan ve Fransa Ortadoğu’nun güvenlik ve istikrarına bağlılar

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında dün öğleden sonra gerçekleşen görüşmeye ilişkin Elysee Sarayı’ndan bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, Arap dünyasını ve Ortadoğu’yu kasıp kavuran tüm krizler içinde Lübnan dışında isim zikredilmedi. Diğer ülkelere ek olarak, Suudi Arabistan ve Fransa, Lübnan’ın içinde bulunduğu durumdan kurtulmasına yardım etmeye çalışıyor.

Dün akşam (Cuma) yayınlanan açıklamada, Riyad ve Paris’in “Lübnan’daki derin sosyo-ekonomik krize çözüm bulmanın karşısında zorlu bir engel teşkil eden siyasi ve kurumsal boşluğa bir an önce son verilmesi gerektiğini vurguladıkları” belirtildi.

Eski Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Macron’un kendisini Lübnan krizi için özel temsilcisi olarak ataması ve acilen Beyrut’a giderek krizden çıkılması için uygun teklifler sunmasını istemesinin ardından Lübnan’a gitmeye hazırlandığı biliniyor.

Açıklamanın devamında, iki tarafın “Yakın ve Ortadoğu’da güvenlik ve istikrara karşılıklı bağlılıklarını ifade ettikleri ve çatışmaların sürdürülebilir bir şekilde durdurulması için çabalarını koordine etmeye devam etme arzularını vurguladıkları” belirtildi.

İkili düzeyde ise taraflar, ikili ilişkilerde öne çıkan “dinamizmden” duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Ayrıca aralarındaki “ortaklığı geliştirme ve derinleştirme” konusunda hemfikir olduklarını da vurguladılar. Açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı’nın ülkesinin “Suudi Arabistan Krallığı’nın güvenlik ve istikrarına olan bağlılığını ve savunma yeteneklerini güçlendirme çerçevesinde Krallık’ın yanında olmaya hazır olduğunu” hatırlattığı belirtildi.

İkili ilişkilerde, iki taraf bağların ve ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesinden memnun olduklarını dile getirdiler. Macron, birçok sektörde sahip oldukları yetenek ve becerileri sıralayarak Fransız şirketlerinin Vizyon 2030 çerçevesindeki iddialı projelerde Krallık’a eşlik etme arzusunu tekrar vurgulamaya özen gösterdi. Elysee açıklamasında, El-Ula bölgesindeki iş birliği gibi iki taraf arasındaki yakın kültürel iş birliğinden de bahsedildi.

Ukrayna savaşına gelince, açıklamada, “savaşın Avrupa, Ortadoğu ve dünyanın geri kalanı üzerindeki etkilerini azaltmak için çatışmadan bir çıkış yolu bulunması ve iş birliğinin yoğunlaştırılması” gereğine dikkat çekildi.

Macron, borçlarını azaltarak en yoksul ülkelere yardım etmeyi ve iklim sorunlarıyla mücadeleye odaklanmayı amaçlayan “yeni bir uluslararası mali anlaşmaya” varmak üzere, önümüzdeki hafta Paris’in ev sahipliğinde yapılacak zirveye katılacağı için Veliaht Prens’e teşekkür etti.

(Şarku’l Avsat)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *