Pentagon, Ukrayna’ya F16 kararını neden aldıklarını açıkladı

Pentagon, Ukrayna’ya F16 kararını neden aldıklarını açıkladı

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Ryder, Nisan ayında yapılan Ukrayna Savunma Temas Grubu toplantısının ardından birçok devletin kendilerinden Ukrayna pilotlarına F-16 uçağı eğitim izni için talepte bulunduğunu belirterek, bu talebi nasıl destekleyeceklerini Ulusal Güvenlik Konseyinde görüştüklerini ve kararı G7 öncesi Biden’a bildirdiklerini açıkladı.

Patrick Ryder, günlük basın toplantısında ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna pilotlarına F-16 eğitimi verilmesini onaylamasının perde arkasını anlattı.

Nisanda yapılan Ukrayna Savunma Temas Grubu toplantısının ardından birçok devletin, Savunma Bakanı Lloyd Austin’e Ukrayna pilotlarına F-16 uçağı eğitim izni için talepte bulunduğunu dile getiren Ryder, “O da konuyu dikkate aldı ve Ukrayna’nın orta ve uzun vadeli savunma ihtiyaçları bakımından bu talebi nasıl destekleyeceğimizi görüşmek üzere Ulusal Güvenlik Konseyi politika sürecine soktu.” diye konuştu.

Ulusal Güvenlik Konseyinde bu talebe oy birliğiyle destek verildiğini ifade eden Ryder, G-7 zirvesinden önce Austin’in bu konuyu Biden’a ilettiğini söyledi.

Ryder, eğitim sürecinin detayları üzerine çalıştıklarını ve bunun gelecek haftalarda veya aylarda başlayabileceğini belirtti.

Ryder, eğitimlerin tamamlanması ve uçakların Ukrayna’ya verilmesi konusunda herhangi takvim olup olmadığı sorusuna, “Ukrayna’ya F-16 eğitimi ve uçakların verilmesi uzun vadeli bir taahhüttür, beklenen karşı saldırıyla ilgisi yok.” yanıtını verdi.

Bahmut değerlendirmesi: Stratejik bir kazanım değil

Ukrayna’nın doğu sınırındaki Bahmut kasabasında devam eden çatışmalar üzerine de yorum yapan Ryder, bölgedeki durumun halen oldukça dinamik olduğunu ifade etti.

Ryder, “Rusya orayı ele geçirse bile bunun stratejik bir kazanım olmadığını ve Rus kuvvetlerinin kabiliyet bakımından ağır bir bedel ödediğini değerlendiriyoruz.” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *