HDP ve HÜDAPAR’ın dışındaki Kürt partileri kimi destekliyor?

HDP ve HÜDAPAR’ın dışındaki Kürt partileri kimi destekliyor?

Kürtlerin kurduğu iki parti, seçimde hangi adayı destekleyeceğini kamuoyuna duyurdu. HÜDAPAR Cumhur İttifakı’nı destekleyeceğini açıklarken, HDP de Kılıçdaroğlu için aday çıkarmadı. Diğer Kürt partilerin tavrı merak ediliyor?

Independent Türkçe’den Abdulhakim Günaydın’ın haberi

14 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek cumhurbaşkanı ve parlamento seçimlerine sayılı günler kaldı. İttifakların adayları netleşti. Hangi partinin kimi destekleyeceği berraklaştı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) öncülük ettiği Emek ve Özgürlük İttifakı’nın tavrı en çok merak edilen konuların başında yer alıyordu. HDP, cumhurbaşkanlığı seçiminde aday çıkarmama kararı aldığını ancak kime destek verileceğini kamuoyuna duyurmadı.

Ancak HDP’nin Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına baştan beri sıcak baktığı ve ona destek amacıyla aday çıkarmadığı biliniyor.

Kürt sorununa vurgu olumlu karşılandı

Kılıçdaroğlu’nun HDP’yi ziyaretinde Kürt sorununun çözümü için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) işaret etmesi Kürtlerin tarafından olumlu bulundu. HDP ve HÜDAPAR’ın dışında Kürtler tarafından kurulan birçok siyasi parti var.

Bunların bir kısmı HDP ile birlikte hareket ediyor. Yani HDP’nin destek verdiği adaylara bu partiler de oy verebiliyor. Peki HDP dışındaki diğer Kürt partileri ne düşünüyor? Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime destek verecekler?

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

  • Halil yavuzer
    27 Mart 2023, 11:50

    Allah rahmet etsin şeyh Said’den sonra Kürtleririn adına ortaya çıkan tüm hareketler batının güdümünde iktidara yakın dirsek temasta bulundular kimi zaman da batının alandaki savaşan askeri Konumuna düştüler onurlu bir mücadele ortaya koyamadılar maalesef kuzey Irak’taki kürt bölgesel yönetimi de onursuzca abd nin çıkarlara dayalı ikramına teslim oldular. kürtler ve bölgedeki Türk ve aralar öze dönüş/Tevhid dönüş yapmadıkları sürece zilletten kurtulamıyacakları bilincine ulaşmaları ile ancak onurlu bir yaşama ulaşabiliecekleri gerçeğini kavararlar ancak

    REPLY