Esad’dan Sputnik’e demeç: 3. Dünya Savaşı vekalet savaşı olarak ilerliyor

Esad’dan Sputnik’e demeç: 3. Dünya Savaşı vekalet savaşı olarak ilerliyor

Resmi ziyaret için gittiği Rusya’da Sputnik ajansına konuşan Suriye lideri Esad, Rusya’nın Ukrayna operasyonundan ülkesindeki Rus askeri üslerine kadar çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

Sputnik, önceki gün Rusya’nın başkenti Moskova’ya resmi ziyaret gerçekleştiren ve dün de Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşen Suriye lideri Beşar Esad ile konuşan ilk uluslararası haber ajansı oldu.

Suriyelilerin çoğunun Rusya’nın Ukrayna operasyonunu desteklediğini hatırlatan Esad bunun birkaç sebebi olduğunu söyledi. Terörle mücadelede Rusya’nın Suriye ile dayanışma gösterdiğinin altını çizen Esad, Suriyelilerin büyük resme baktığını ifade etti. Rusya’nın zaferiyle birlikte yeni, daha güvenli ve barışçıl bir dünya ortaya çıkmasını umduklarını belirten Esad, Suriyelilerin bu operasyona bu açıdan baktıklarını vurguladı.

3. Dünya Savaşı’nın başladığını ama karşımıza farklı biçimde çıkacağını düşünen Esad, “Demek istediğim şu ki dünya savaşları eskiden konvansiyonel yöntemlerle yapılırdı. Birçok devletin ordusu birbiriyle savaşırdı. Bu, şu anki durum için de geçerli ama modern silahlar, özellikle nükleer silahlar içinde bulunduğumuz durumu konvansiyonel savaştan farklı kılıyor” dedi.

‘Zelenskiy, Nazi ordusunu kullanarak Batı adına savaş ilan etti’

Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy’nin, ‘Nazi ordusunu kullanarak’ Batı adına savaş ilan ettiğini vurgulayan Esad, “Aynı şey teröristler için de geçerli. Suriye ve diğer bölgelerde Batı dünyasına adına çalışan ordular” benzetmesi yaptı.

‘Referandumla Rusya’ya bağlanan bölgeleri Rus toprağı olarak tanıyoruz’

Geçen yıl referandumla Rusya’ya bağlanma kararı alan Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye bölgelerini Rusya toprağı olarak tanıdıklarını belirten Esad, “Bu savaş hiç yaşanmasaydı bile o bölgeler tarihi açıdan Rus toprağı” ifadesini kullandı.

Suriye’nin bu konudaki pozisyonunun tarihsel gerçeklere dayandığını vurgulayan Esad, “Bu bölgeler yaklaşık 100 yıl önce, sanıyorum(Vladimir) Lenin önderliğinde Ukrayna’ya verildi. Ama oralarda Ruslar yaşıyor, sahadaki gerçekler oralarının Rus toprağı olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Olası hipersonik füze konuşlandırılması hakkında: ‘Üsler zayıf kalmamalı’

Suriye’deki Rus askeri üslerinden de bahseden Esad caydırıcılık sağlamak için bu üslerden en gelişmiş silahlar olması gerektiğini söyledi. Olası hipersonik füze konuşlandırılması hakkında konuşan Esad, “Askeri üs kuracaksanız amaç bu üslerin askeri açıdan zayıf kalması olmamalı. Üslerin caydırıcı etkisi olması gerekiyor, en iyi silahlarla donatılmaları gerekiyor. Bu gayet doğal ve mantığa uygun. İster hipersonik füze ister daha gelişmiş silahlar olsun, ilkemiz bu bahsettiğim yönde” dedi.

‘Rus ordusunun herhangi bir ülkedeki varlığı geçici olmamalı’

Rus ordusunun Suriye’deki varlığının geçici ya da sadece terörle mücadeleye odaklı olmaması gerektiğini belirten Esad sözlerini şöyle sürdürdü: “Terörle mücadele günümüzün meselesi ama geçici bir mesele. Rus ordusunun herhangi bir ülkedeki varlığı geçici olmamalı. Burada söz konusu olan uluslararası denge. Rusya’nın Akdeniz ülkesi olan Suriye’deki varlığının da dünyadaki güç dengesi açısından bir anlamı var.

‘Süper güçler kendi sınırları içinde kalarak kendilerini savunamaz’

Günümüzde süper güçler kendi sınırları içinde kalarak kendilerini savunamaz ya da üzerlerine düşen rolü oynayamazlar; bölgesel müttefikleri veya üsler yoluyla bu sınırların ötesine geçmeliler.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *