Yapay zeka alanında ABD-AB işbirliği

Yapay zeka alanında ABD-AB işbirliği

Küresel sistemin egemenleri olarak ABD ve AB arasında yapay zeka çalışmalarını artırmak için daha fazla uzmanın bir araya getirilmesini hedefleyen işbirliği anlaşması imzaladı. Konuya ilişkin açıklama ABD tarafından yapıldı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, yazılı açıklamasında, ABD ile AB arasında yapay zeka, bilgi işlem ve gizlilik koruma teknolojileri hakkında daha fazla araştırma yapmak üzere her iki taraftan uzmanları bir araya getirmeyi hedefleyen idari düzenleme anlaşmasının imzalandığını duyurdu.

Anlaşmanın, ABD-AB Ticaret ve Teknoloji Konseyinin (TTC) taahhütleri çerçevesinde imzalandığını belirten Sullivan, bu kapsamda, hava ve iklim tahmini, acil müdahale yöntemleri, sağlık ve tıp alanında iyileştirmeler, elektrik şebekesi ve tarım optimizasyonu alanlarında yapay zekadan faydalanmak için gerekli araştırmaların destekleneceğini bildirdi.

Sullivan, “Araştırmalarımızın sonuçlarının ortaklığımızın ötesine geçerek uluslararası ortaklara ve küresel bilim topluluğuna fayda sağlayacağından eminiz.” iddiasıda bulundu.

Bugünkü anlaşmanın açık, özgür ve güvenilir bir internet ve dijital teknolojiler için imzalanan İnternetin Geleceği Deklarasyonu’nun (DFI) üzerine inşa edildiğini savunan Sullivan, “Bu girişim aracılığıyla AB ile işbirliğimizi derinleştirmeyi dört gözle bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *