‘Sırbistan-Türkiye ilişkileri altın çağını yaşıyor’

‘Sırbistan-Türkiye ilişkileri altın çağını yaşıyor’

Ankara’yı ziyaret eden Sırp Bakan Ivica Dacic, “İki ülke ilişkilerinin altın çağını yaşadığı doğrudur. Tarihi olarak maksimum seviyeye ulaştığını ifade edebilirim.” dedi. Mevlüt Çavuşoğlu da, “İlişkilerimizde en iyi dönemi yaşıyoruz” dedi.

Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ivica Dacic, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile Dışişleri Bakanlığındaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

İki ülke arasındaki ilişkilerin karşılıklı güvene dayalı şekilde devam ettiğini kaydeden Dacic, 10 yıl önce vize muafiyeti ve serbest ticaret anlaşmaları imzalandığını hatırlattı. Dacic, “O dönemde de bugün bize gerekli olan hususlar konusunda vizyon sahibi olduğumuzu görebiliyorsunuz. Biz Avrupa Birliği’ni (AB) beklemedik. Günümüzde siyasi alanda çok iyi ilişkilerimizin olmasına katkıda bulunduk.” dedi.

İki ülkenin liderlerinin ticaret hacmine 5 milyar dolar hedefini koyduğunu ve her halükarda bu hedefin tutturulmasına katkı sağlanmasına devam edileceğini belirten Dacic, “İki ülken ilişkilerinin altın çağını yaşadığı doğrudur. Tarihi olarak maksimum seviyeye ulaştığını ifade edebilirim.” dedi.

Dacic, iki ülkenin yatırımlar söz konusu olduğunda birçok projeye imza atıldığını ve çok sayıda kişiye istihdam sağlandığını belirterek “Bu projeler aynı zamanda altyapı olarak da Sırbistan’daki bazı bölgelerin daha çok gelişmesine katkıda bulundu. Özellikle Saraybosna-Belgrad otoyolu bu konuda çok büyük önem arz etmekte.” dedi.

Özellikle Halk Bankasının finansal katkılarına ve birçok kurumun desteğine değinen Dacic, iki ülkenin sürekli irtibat halinde olmasının önemine işaret etti.

“AB vize muafiyetinin olmaması konusunda baskı yapıyor”

Dacic, vize muafiyeti sözleşmesi hakkında iki ülke arasındaki seyahat planının bir an önce uygulanması gerektiğini vurgulayarak Türkiye’deki ve Sırbistan’daki kimlik kartlarının modernize edildiğini ve bu sayede bu imkanın kötüye kullanılmayacağını kaydetti.

İki ülke arasında kimlik kartıyla seyahat uygulamasının Sırbistan meclisinde görüşüldüğünü ifade eden Dacic, bu konunun hızlı bir şekilde ilerleyeceği ve turizm sezonuna yetişeceğini umut ettiğini aktardı.

Dacic, Sırp turistlerin özellikle yazın Türkiye’ye daha çok seyahat ettiğini, Türkiye’den Sırbistan’a gelen turist sayısından da memnuniyet duyduğunu söyledi.

Ancak AB’nin vize muafiyetinin gerçekleşmemesi konusunda Sırbistan’a baskı yaptığını aktaran Dacic, “Bizden Türk vatandaşları için tekrar vize uygulamamızı istiyorlar. Biz bu reddettik çünkü bunun bize bir yarar sağlayacağını düşünmüyoruz. Tüm bölge için bu vize muafiyetinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.” diye konuştu.

Öte yandan, Dacic, Türkiye-Sırbistan arasında birçok ortak nokta bulunduğunu, bunlardan birinin de eskiden Sırbistan’dan Türkiye’ye gelen göçmenler olduğuna işaret ederek “Türkiye’de yaşayan birçok göçmen olduğunu da biliyoruz, bu bölgeyi kendi bölgeleri olarak gören bu insanların da ikili ilişkilerdeki önemi çok büyük.” dedi.

“Rusya’ya yaptırım uygulamamız için baskı yapıyorlar”

Dacic, Rusya’ya yaptırım uygulanması konusunda ülkesine baskı yapıldığını belirterek ülkesinin bu yaptırımları uygulamak istemediğini, ekonomik olarak işbirliğinin çok daha önemli olduğunu kaydetti.

Bunun yanı sıra bazı sorunlar gibi Kosova sorununun da devam ettiğini ifade eden Dacic, Rusya’nın bazı konularda Sırbistan’a destek verdiğini ancak bu desteği göz önüne alarak yaptırım uygulanmasının ülkesine zararı verebileceğini belirtti.

Dacic, “Ülkelerin değerlerine, sınırlarına çok saygı duyuyoruz. Bu konuda yardımcı olmaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.” diye konuştu.

Balkanlar’da istikrar ve barış için gerekeni yapmaya hazır olduklarını belirten Dacic, Türkiye’nin bu bölgelerde önemli rol oynadığının altını çizdi.

Çavuşoğlu: Sırbistan’la ilişkilerimizi nasıl geliştirebileceğimizi görüştük

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ivica Dacic ile bakanlıktaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu, Sırbistan Yeni Pazar’da meydana gelen sel felaketi nedeniyle geçmiş olsun dileklerini ileterek, mevkidaşına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

“Bugün yaptığımız görüşmelerde Sırbistan’la ilişkilerimizi nasıl geliştirebileceğimizi görüştük. İlişkilerimizde en iyi dönemi yaşıyoruz. Cumhurbaşkanı Vucic ile biraz önce telefonda da sohbet etme imkanımız oldu, Vucic’in söylediği gibi ilişkilerimizde altın çağı yaşıyoruz.” diyen Çavuşoğlu, iki ülke arasında farklı alanlarda birlikte çalışmaya devam etmeleri gerektiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, son 1,5 yıl içinde farklı vesilelerle Sırbistan’ı 5 kez ziyaret ettiğini belirterek, mevkidaşıyla ilişkileri enine boyuna değerlendirdiklerini aktardı.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin hızlı bir şekilde artarak 2022’de 2,5 milyar dolara yaklaştığını kaydeden Çavuşoğlu, iki ülke liderinin 5 milyar dolar hedef koyduğunu ve gelecek dönemde bu hedefe ulaşacaklarına inandığını vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, Sırbistan’da Türk yatırımlarının arttığını ve Sırbistan yönetiminin Türk firmalarıyla yakından ilgilendiğini ifade ederek, “Ekonomik işbirliğimizin boyutlarını enine-boyuna derinlemesine ele almak için de 4. Karma Ekonomi Komisyonu Toplantısı’nı bu sene gerçekleştirmek istiyoruz.” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası arasında ikili ticaret odası kurulacağı bilgisini veren Çavuşoğlu, 2022’de 345 bin turistin Sırbistan’dan geldiğini, Türkiye’den 116 bin kişinin Sırbistan’ı ziyaret ettiğini söyledi.

Türkiye’nin Sırbistan’da iki temsilciliğinin olduğunu belirten Çavuşoğlu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Belgrad’daki Bayraklı Camisi’nin restorasyonuna bu sene başlayacağını, Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) Türkçe kursları düzenlediğini ve 3 binden fazla Sırbistan vatandaşının bu kurslara katıldığını ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, mevkidaşıyla terörle mücadeleyi de değerlendirdiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle FETÖ konusunda verdikleri destek için Sırbistan’a çok teşekkür ediyoruz. PKK iltisaklı bir kişi, terörist var. Onun iadesi konusunda da desteklerini bugün istedik. Düzensiz göç ortak sorunumuz. Bu konuda işbirliğimizi daha da güçlendireceğiz. İçişleri Bakanlarımız da sürekli görüşüyorlar. Balkanlar’ın istikrarı, huzuru, hepimiz için önemli, Bosna Hersek’te gerginliğin artmaması için yeniden hükümet kuruluyor. Burada istikrar ve huzur için Türkiye ve Sırbistan’ın oynayacağı ve oynadığı rol çok önemli. Özellikle Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek üçlü mekanizmasının çok faydası oldu.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *