Türkiye Başpiskoposu: Yaptıranları, yapanları ve izin verenleri kınıyoruz

Türkiye Başpiskoposu: Yaptıranları, yapanları ve izin verenleri kınıyoruz

Protestan Baptist Kiliseleri Türkiye Başpiskoposu Ertan Çevik, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılmasına tepki gösterdi. Türkiye Ermenileri Patrikliği de Twitter hesabından bir kınama mesajı yayınladı.

Başpiskopos Çevik, gazetecilere, kiliselerinin, 23 yıldır İzmir Buca’da hizmet verdiğini, her hafta ibadetlerini özgür bir şekilde yaptıklarını söyledi. Bütün kutsal kitapların insanları iman etmeye ve sevmeye davet ettiğini dile getiren Çevik, şunları anlattı:

“İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını, Müslüman dünyasını tahrik etmek ve aşağılamak için yapılmış olan bir eylem olarak görüyorum. Bu eylemi tasvip etmediğimiz gibi en güçlü şekilde kınıyoruz. Yaptıranları, yapanları ve izin verenleri en güçlü şekilde kınıyoruz. Çok yanlış yapıyorlar. Aslında bizim hep birlikte barış içinde, huzur içinde yaşamamız gerekiyor. Hangi inanca yönelik olursa olsun böyle bir saldırının tamamen tahrik amaçlı olduğunu düşünüyoruz. Bunu Avrupa’da Orta Çağ’da da gördük. Orta Çağ Avrupa’sında birçok kitaplar yakılmıştır, yok edilmiştir ve aynı zamanda 1938 yılında Nazi döneminde de Musevilerin birçok kitapları sokaklarda, caddelerde yakılmıştır.”

Hristiyanların İsveç’te yaşanan bu olaya çok üzüldüğünü söyleyen Çevik, bu eyleme izin verilmesini çok yanlış bulduklarını dile getirdi. Müslümanları “kardeş ve dost” olarak gördüklerini belirten Çevik, “Bu yapılan kışkırtıcı eylem bütün inançlar açısından infial yaratmıştır. Bunu yapanlar baktığımız zaman bütün bu değerlere karşı hareket ediyorlar. Demokrasiye, insan haklarına ve inançlara saygısızca bir tutum olduğu için onları kınıyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’de inançlara hoşgörü olduğunu bildiren Çevik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bütün inanç gruplarının barış içinde yaşamaları için elinden geleni yaptığını söyledi. Bu dönemde İzmir, Van ve İstanbul gibi kentlerde birçok Havra, kilisenin restore edilip bakımının yapıldığına işaret eden Çevik, “Cumhuriyet tarihinde, Hristiyan kiliseleri tamiriyle, bakımıyla ilgili bazı sorunlar yaşadı ama Sayın Cumhurbaşkanımız iktidara geldikten sonra bu konuda gerçekten çok radikal bir şekilde bütün inançlara saygılı olduğunu göstermiş ve ispat etmiştir.” dedi.

Türkiye Ermenileri Patrikliğinden kınama mesajı

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, İsveç’te İslam aleminin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’i yakma teşebbüsünün, derin infial uyandırdığı belirtildi. Açıklamada, hiçbir nedenle izah edilemeyecek bu menfur hareketin, sadece İslam dinine mensup olanların dini duygularını rencide etmekle kalmadığına vurgu yapılarak, şunlar kaydedildi:

“Bunun yanı sıra farklı inançlara mensup insanlar arasında düşmanlık duygularını körüklemeye matuf hareketler olduğu göz ardı edilemez. Demokrasi, özgürlük ve insan haklarıyla kesinlikle bağdaşmayacak bu hareketin, bu duyguları paylaşan kişiler tarafından kabul görmeyeceği muhakkaktır. Başta Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II Hazretleri olmak üzere Ruhani Meclis, ruhaniler, vakıf yönetim kurulları ve Türkiye Ermenileri cemaati, yapılan bu çağdışı hareketi esefle kınamaktadırlar.”

Dünyanın, çeşitli sorunlarla boğuştuğu bugünlerde sevgiye, huzura, barışa ne kadar muhtaç olduğunun bilindiğine işaret edilen açıklamada, “İnsanların din, dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin dünyamızın sorunlarına sorun katacak hareketlerden sakınmalarının ve var güçleri ile arzu edilen huzur ortamının sağlanmasına hizmet etmelerinin daha doğru olacağını hatırlatıyoruz. Tanrı’nın ilahi hikmeti ile bu yolda çalışacak olanlara önderlik etmesi için dua ediyoruz.” görüşüne yer verildi.

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan da söz konusu açıklamayı, kendi Twitter adresinden paylaştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *