Koronavirüs ile ilgili yeni iddialar: Genetik olarak tasarlandı ve sızdırıldı

Koronavirüs ile ilgili yeni iddialar: Genetik olarak tasarlandı ve sızdırıldı

İlk olarak 2019’un sonlarında Çin’in Wuhan kentinde bir dizi zatürre vakası şeklinde ortaya çıkan ve şimdiye dek 6 milyon 600 binden fazla insanın hayatına mal olan koronavirüs, hayatımızın bir parçası olmuş gibi görünse de hakkındaki spekülasyonlar bitmiyor. 

Son olarak “sıfır Kovid” polititasıyla virüsün kökünü kurutmaya çalışan Çin’de, peş peşe rekor vaka sayıları gelmişti. Çoğu ülke virüsle uyum içinde yaşamaya, hayatın akışını ve ekonomik faaliyetleri aksatacak kontrol tedbirlerinden kaçınmaya yönelik stratejileri benimserken Çin, salgının başından beri başvurduğu kısıtlayıcı tedbirleri sürdürüyor ve ülkenin büyük şehirlerinde karantina uygulamalarına devam ediliyordu. Ancak ülke çapındaki protestoların ardından, salgın tedbirlerini optimize etmek için adımlar atıldı. Ancak Pekin’deki sağlık yetkilileri, düzenledikleri basın toplantısında, bazı tedbirlerdeki değişiklere rağmen “sıfır vaka” politikasının hala geçerli olduğunu vurguladı.

Virüsün nasıl ortaya çıktığı konusundaki spekülasyonlar ise asla susmadı. Koronavirüsler konusunda uzmanlaşmış, yüksek güvenlikli bir laboratuvar olan Wuhan Viroloji Enstitüsü son iki yılda dikkatleri üzerine çekti ve birçok kişi bunun son derece bulaşıcı olan hastalığın kaynağı olup olamayacağını sorguladı. Hem Çin hem de laboratuvar iddiaları şiddetle reddetti, ancak bilim adamları, araştırmacılar ve hükümetler cevap aradıkça laboratuvar sızıntısına dair kanıtlar dikkat çekti. Uzmanlar, Kovid’in Wuhan’daki tesisten virüs bulaşmış bir araştırmacı, atıkların uygunsuz şekilde imha edilmesi veya tesisteki olası güvenlik ihlalleri yoluyla sızmış olabileceğini öne sürdü.

“TARİHİN EN BÜYÜK ÖRTBASLARINDAN BİRİ”

ABD tarafından finanse edilen Wuhan laboratuvarıyla yakın çalışan bir bilim insanı, Kovid’in genetik olarak tasarlandığını ve Çin tesisinden sızdırıldığını iddia etti.

EcoHealth Alliance’ın eski başkan yardımcısı Dr Andrew Huff, salgını “tarihin en büyük örtbaslarından biri” ve “11 Eylül’den bu yana ABD’nin en büyük istihbarat hatası” olarak nitelendirdi. Huff, Anthony Fauci tarafından Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) aracılığıyla EcoHealth Alliance’a sağlanan hibe fonunun ‘SARS-CoV-2’nin yaratılmasıyla’ bağlantılı olduğuna inanıyor. Dr Andrew Huff, NIH’nin “işlev kazanma işini finanse ettiğini, ABD istihbarat topluluğunun bu çalışmanın farkında olduğunu ve bu işe karışmış gibi göründüğünü” iddia ediyor.

“PANDEMİNİN SORUMLUSU ABD”

İşlev kazanımı (GOF) çalışmasının SARS-CoV-2’yi yarattığına inanılıyor. Huff bunun agresif ve bulaşıcı hastalığı yaratmada anahtar olduğunu vurguluyor. Yeni kitabı The Truth About Wuhan’da (Wuhan Hakkındaki Gerçek) bomba etkisi yaratan iddialarda bulunan Huff, salgının ABD hükümetinin Çin’deki koronavirüslerin tehlikeli genetik mühendisliğini finanse etmesinin bir sonucu olduğunu iddia ediyor. İngiltere’nin çok satan gazetelerinden The Sun’a konuşan Huff, “Tehlikeli biyoteknolojinin Çin’e transferinden ABD hükümeti sorumlu” dedi. Huff, ABD’nin finanse ettiği Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde laboratuvar sızıntısına yol açan, Çin’in yeterince güvenlik önlemi alınmamış ve rahat biyogüvenlik ortamlarda gerçekleştirildiğine inandığı işlev kazanımı deneylerine işaret etti.

“GÖRDÜKLERİM KARŞISINDA DEHŞETE KAPILDIM”

Huff, “EcoHealth Alliance ve yabancı laboratuvarlar, uygun biyogüvenliği ve risk yönetimini sağlamak için yeterli kontrol önlemlerine sahip değildi ve sonuçta Wuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki laboratuvar sızıntısına neden oldu” dedi.

Michigan’da yaşayan eski ordu mensubu, örgütün Wuhan laboratuvarına uzun yıllar boyunca “yarasa koronavirüslerini diğer türlere saldıracak şekilde tasarlamak için mevcut en iyi yöntemleri” öğrettiğini söyledi ve ekledi:

Çin, bunun genetiği değiştirilmiş bir ajan olduğunu ilk günden biliyordu. Gördüklerim karşısında dehşete kapıldım. Onlara adeta biyolojik silah teknolojisi teslim ediyorduk.

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı kitabında ‘açgözlü bilim adamlarının dünya çapında milyonlarca insanı öldürdüğünü’ iddia etti ve ABD hükümetinin her şeyi örtbas ettiğini ileri sürecek kadar ileri gitti.

“ABD HEPİMİZE YALAN SÖYLEDİ”

Huff, Çin’in salgın hakkında yalan söylemesinin ve ardından ‘hastalığın doğal olarak ortaya çıkmış gibi görünmesini sağlamak için olağanüstü çaba sarf ettiğini de ekledi:

Bütün bunların şok edici yanı, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin hepimize nasıl yalan söylediğidir.

EcoHealth Alliance, NIH’den aldığı fonla on yılı aşkın bir süredir yarasalarda farklı koronavirüsler üzerinde çalışıyor ve Wuhan laboratuvarıyla da yakın çalışma bağları geliştiriyordu. Federal hükümette 50 yılı aşkın bir süredir görev yapan ve koronavirüs pandemisi müdahalesinin yüzü olan Anthony Fauci, Eylül ayında EcoHealth’e daha fazla para verdi. Wall Street Journal’a göre kuruluş, “Myanmar, Laos ve Vietnam’da gelecekte yarasa koronavirüsünün ortaya çıkma potansiyelini” analiz etmek için 653 bin 392 dolarlık bir hibe aldı.

NIH, bölgeyi ‘yeni koronavirüslerin gelecekte ortaya çıkması için yüksek risk ve SARS-CoV-2’nin yarasalardan insanlara ilk ‘sıçradığı’ potansiyel bölge olarak tanımladı. NIH, EcoHealth Alliance’ın Kovid-19’un hayvanlardan ‘sıçrama’ yoluyla ortaya çıktığı iddiasını bugüne dek destekledi. Pek çok bilim insanı bu iddia ile aynı fikirde değil ve ikinci dereceden ya da biyolojik kanıtların bir laboratuvar sızıntısı olduğunu öne sürüyor.

2014’ten 2016’ya kadar EcoHealth Alliance’da çalışan ve 2015’ten itibaren başkan yardımcısı olarak görev yapan Huff, araştırma programının gizli tarafında, ABD hükümetinin yerleştirdiği bilim insanı olarak çalıştığını söyledi.

(Milliyet)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *