Af Örgütü: İsrail’in apartheid rejimi cezasız kalmaya devam ediyor

Af Örgütü: İsrail’in apartheid rejimi cezasız kalmaya devam ediyor

Siyonist işgalci İsrail’in Filistinli Müslümanlara uyguladığı zulüm ara vermeden devam ederken, bu zulmü ‘apartheid rejimi’ olarak tanımlayan Uluslararası Af Örgütü, bu rejimi sonlandıracak uluslararası adımlar atma çağrısını tekrarladı. Örgüt, “Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü” nedeniyle bu mesajı yayınladı.

Uluslararası Af Örgütü, Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü münasebetiyle yayımladığı yazılı açıklamada, işgalci İsrail’in uyguladığı apartheid rejiminin geçen yıl daha fazla şiddet ve baskıcı hale geldiği hatırlatıldı. Müslüman Filistin halkına karşı uygulanan söz konusu rejimin cezası kalmaya devam ettiğine işaret edilen açıklamada, “Uluslararası Af Örgütü, İsrail makamlarının Filistinlilere karşı uyguladığı apartheid rejimini sonlandıracak uluslararası adımlar atma çağrısını yineliyor.” ifadeleri kullanıldı.

İşgalci İsrail güçlerinin ocak ayından bu yana işgal altındaki Batı Şeria’da 127 Filistinliyi öldürdüğü ve yüzlercesini yaraladığı aktarılan açıklamada, Yahudi yerleşimcilerin de devlet koruması altında Filistinlilere yönelik şiddet eylemlerini artırdığına işaret edildi.

İsrail makamlarının bu süre zarfında yargılama veya suçlama olmadan Filistinlilere yönelik idari tutukluluk uygulamasını yoğunlaştırdığı vurgulanan açıklamada, Filistinli sivil toplum kuruluşlarına karşı saldırıların da arttığı belirtildi.

Açıklamada ifadelerine yer verilen Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Heba Morayef, “Bugün ve her zaman, İsrail’in amansız saldırıları karşısında haklarını talep eden Filistinlilerin yanındayız.” ifadelerini kullandı. İsrail’in apartheid rejimini sonlandırmaya destek çağrısında bulunan Morayef, İsrail’in artan saldırıları karşısında Filistinlilerin uluslararası desteklere daha çok muhtaç olduğuna vurgu yaptı. Morayef, uluslararası topluma da İsrail’in apartheid rejimini doğrudan veya dolaylı destekleyecek her türlü desteği askıya alma çağrısında bulundu.

BM, Uluslararası Filistin Halkıyla Dayanışma Günü’nün nasıl geçirilmesini istiyor?

Birleşmiş Milletler (BM), 29 Kasım 1947’de aldığı kararla Filistin devletinin ikiye bölünmesine zemin hazırlarken, 1977’de ise aynı günün “Uluslararası Filistin Halkıyla Dayanışma Günü” olarak kutlanmasına karar verdi.

Bu dayanışma günü kapsamında BM, sivil toplum kuruluşları ve hükümetlerden, Filistin halkıyla dayanışma mesajları yayınlama, toplantılar düzenleme ve film gösterimleri gibi etkinlikler gerçekleştirmesini istiyor.

BM Genel Kurulu’nun 1948’de aldığı 194 sayılı karar, Filistinli mültecilerden evlerine geri dönmek isteyenlere izin verilmesini, geri dönmemeye karar verenlere de toprakları için tazminat ödenmesini öngörüyor.

İsrail askerleri Batı Şeria’da Filistinli bir genci şehid etti

İşgalci İsrail askerleri işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli bir genci ateş ederek öldürdü.

Filistin Sağlık Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Ramallah’ın kuzeydoğusundaki el-Mugir köyünde Filistinli bir gencin göğsünden vurulduğunu aktardı.

Görgü tanıkları, el-Mugir köyüne baskın düzenleyen İsrail askerlerinin onlarca Filistinliye karşı gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandığını belirtti. Saldırıda göğsünden vurulan Filistinli bir gencin hayatını kaybettiği kaydedildi.

Filistin Haber Ajansı WAFA’da yer alan haberde, öldürülen Filistinlinin yirmili yaşlarında Raid el-Nasan adlı bir genç olduğu ifade edildi.

İşgalci İsrail güçlerinin saldırıları

Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, gece boyunca işgal altındaki Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerinde çıkan olaylarda 3 Filistinli hayatını kaybetmişti.

İsrail askerleri ayrıca Batı Şeria’da “bir kişiye arabayla saldırıda bulunduğunu” öne sürdükleri Filistinliyi de öldürmüştü.

İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria’nın birçok kentine sık sık çeşitli nedenlerle baskınlar düzenliyor. Bu baskınlar sırasında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yıl başından itibaren aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı 100’den fazla Filistinli öldürüldü.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *