RTÜK Başkanı Şahin: Televizyonun herkes üzerinde etkisini sürdürdüğünü memnuniyetle görmekteyiz

RTÜK Başkanı Şahin: Televizyonun herkes üzerinde etkisini sürdürdüğünü memnuniyetle görmekteyiz

RTÜK tarafından Hilton otelinde düzenlenen Medya ve Gençlik Zirvesi’nin açılış konuşmasını yapan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, yaptıkları araştırmada gençlerin yüzde 76,3’ünün televizyon izlediğinin ortaya çıktığını belirterek, “Televizyonun 7’den 70’e herkes üzerinde etkisini sürdürdüğünü memnuniyetle görmekteyiz” vurgusunda bulundu!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, RTÜK tarafından Hilton Maslak’ta düzenlenen, geçmişten günümüze medya araçlarının gelişimi ve medyanın gençler üzerindeki etkilerinin konuşulacağı “Gelenekselden Dijitale Medya ve Gençlik Zirvesi”nin açılış konuşmasını yaptı.

Geleneksel medya düzeninde doğan, radyonun sesi ve gazete kağıdının kokusuyla büyüyen nesiller olduklarını, sonrasında siyah beyaz televizyonlarla tanışıp renkli televizyon günlerini hızla geçip internet dünyasına adım attıklarını dile getiren Şahin, yeni medya araçlarının ve akıllı cihazların hayata girmesiyle müthiş dönüşümün zirve yaptığına işaret etti.

Büyüklerin de dijital medya araçlarına yoğun ilgi gösterdiklerini, edindikleri akıllı cihazlarla çağın gerisinde kalmamaya gayret gösterdiklerini kaydeden Şahin, hal böyleyken 1994 yılında kurulan RTÜK’ün de yeni medya düzenine uygun olarak hareket etmesi gerektiği düşüncesinde olduklarını ifade etti.

‘Televizyonun etkisi sevindirici!’

RTÜK’ün Türkiye’nin geleceğinin umudu konumunda olan gençleri ve onların fiziksel, zihinsel, psikolojik ve ahlaki gelişimlerini ön planda tutan, çıkarlarını gözeten bir tutum izlemeyi görev bildiğini savunan Şahin, toplumun her kesiminde ve yaş grubunda gerçekleşen izleme/dinleme eğilim değişimleri ve araç kullanımının dikkat çekici bir boyuta ulaştığını aktardı. Üst Kurulun, bu meseleyi “Gençlerin Medya Kullanımı ve Dijital Okuryazarlık Araştırması” ile mercek altına aldığını aktaran Şahin, şunları kaydetti:

“Araştırma, ülkemizde yaşayan 15-21 yaş grubundaki gençlerin medya araçlarını kullanması, dijital okuryazarlık ve ekran bağımlılığı düzeyleri konularını ele alan bir çalışmanın ürünüdür. Gençlerin dijital okuryazarlığına yönelik yapılan çalışma neticesinde araştırmaya katılanların yüzde 35,6’sının az, yüzde 35’inin orta ve yüzde 29,4’ünün yüksek dijital okuryazarlık seviyesinde olduğu tespit edilmiştir. Hal böyleyken her 10 gençten yaklaşık 3’ünün dijital okuryazarlık seviyesinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Araştırmamızda alt sosyoekonomik gruplara mensup ailelerin çocuklarının dijital bağımlılığının daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Ailelerin bu hususa ilişkin farkındalığının artması ve çocuklarının karşılaşabileceği risklere karşı dikkatli olmaları son derece önemlidir.”

Son dönemde televizyon izleme alışkanlıklarının değiştiğini, özellikle de gençlerde artık neredeyse çok alt seviyede olduğu yönünde bir takım bilgiler dolaştığını ama bunun tam tersi olduğunu düşündüğünü, yaptıkları araştırmanın da bunu ortaya koyduğunu dile getiren RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, “Araştırmaya göre 15-21 yaş grubundaki gençlerin yüzde 76,3’ü televizyon izliyorken, yüzde 23,7’si televizyon izlememektedir. Televizyonun 7’den 70’e herkes üzerinde etkisini sürdürdüğünü memnuniyetle görmekteyiz. Günümüzde sadece izleme şekillerinde farklılık görüyoruz. Yapımlar farklı ekranlardan takip edilebiliyorken, televizyon yayınları yüzde 88,1 oranıyla televizyondan izlenmekte, yani televizyonlar hala daha gücünü ve çekici halini korumakta.” değerlendirmesinde bulundu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *