İngiliz kralından, çalınan Elgin mermerlerini istedi

İngiliz kralından, çalınan Elgin mermerlerini istedi

İngiltere’de temaslarda bulunan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Kral Charles ile görüştü.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre Windsor Kalesindeki görüşmede, Prens Philip’in ailesine ait olan Yunanistan’daki yazlık evin daha iyi korunması ve restore edilmesi konuşuldu.

İngiltere Kralı Charles’ın geçen yıl 99 yaşında hayatını kaybeden babası Prens Philip Yunanistan doğumluydu ve Yunan ile Danimarka kraliyet ailelerinden geliyordu. Kral Charles ve eşi Camilla 2021 yılında Yunanistan seyahatlerinde ailenin yazlık evini de ziyaret etmişti.

Yunanistan’dan İngiltere’ye götürülen mermerler

Voa Türkçe’nin aktardığına göre, görüşmede Miçotakis’in de Kral Charles’dan British Müzesi’nde sergilenen Elgin Mermerlerinin Atina’ya iadesini istediği basına yansıdı. Atina’daki Akropol’ün bir parçası olan 2 bin 500 yıllık Elgin Mermerleri, heykeller, yazıtlar ve mimari parçalardan oluşuyor.

Mermerler, 1801-1812 arasında o dönemde Birleşik Krallık’ın Osmanlı İmparatorluğu nezdindeki büyükelçisi olan İskoçyalı Elgin Lord’u Thomas Bruce tarafından Atina’dan Londra’ya götürüldükleri için bu isimle anılıyorlar. Aidiyetleri İngiltere ile Yunanistan arasında yıllardır anlaşmazlık konusu olmaya devam ediyor.

Yunanistan mermerlerin çalındığını iddia ederken, İngiltere bu iddiayı yalanlayarak, mermerlerin satın alındığını ileri sürüyor.

Sunday Times gazetesine geçen ay konuşan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, “Kral Charles ile iyi bir kişisel ilişkisi olduğunu ve mermerlerin iadesi konusunda destek vereceğine inandığını” söylemişti.

Türkiye’ye yönelik sözleri

London School of Economics Yunan Gözlemevi’nde katıldığı bir programda konuşan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “Yunanistan Türkiye’nin yaptığı hiçbir şeyi kabul etmeyecek” ifadelerini kullandı.

Yunan ant1news’ta yer alan habere göre, Miçotakis, Gayriaskeri statüdeki adaların silahlandırılmasına karşı çıkan Türkiye’nin Yunanistan’ın egemenliğini sorguladığını iddia etti. Miçotakis, “Ulusal egemenliğimizin ve egemenlik haklarımızın ihlal edilmesini ve oldubittiyi kabul etmeyeceğimizi açıkça belirttik” ifadelerini kullanırken ABD ve AB’ye sığındı.

ABD’deki müttefiklerini yalnızca Yunan egemenliğinin korunmasında değil, Doğu Akdeniz’deki genel istikrarın da tehlikede olduğuna ikna etmelerinin önemli olduğunu vurgulayan Miçotakis, “Türkiye ile tek farkımız, deniz bölgelerinin sınırlandırılmasıdır ve bu, Türkiye iyi niyet gösterdiği sürece Uluslararası Hukuk temelinde çözülebilir.” ifadelerini kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *