İngiltere: İran asla nükleer silaha sahip olmamalı

İngiltere: İran asla nükleer silaha sahip olmamalı

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, İran’ın nükleer programını daha da genişlettiğini belirterek, “İçeride kendi halkına zulmeden bir rejim, mutlaka dışarıdaki dost ve müttefiklerimizi de tehdit edecektir.” ifadesini kullandı.

Cleverly, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, İran’ın nükleer programını daha da genişlettiğine işaret ederek, bunun rejimin küresel güvenlik için oluşturduğu tehlikenin bir başka kanıtı olduğunu ileri sürdü.

Bakan Cleverly, “İçeride kendi halkına zulmeden bir rejim, mutlaka dışarıdaki dost ve müttefiklerimizi de tehdit edecektir. İran asla nükleer silah edinmemeli.” ifadelerine yer verdi.

İran, “Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile yeterli iş birliği yapmadığı” gerekçesiyle UAEA Yönetim Kurulunda alınan aleyhte karara tepki olarak Fordo’daki nükleer tesiste uranyumu yüzde 60 saflıkta zenginleştirmeye başladığını duyurmuştu.

“E3” olarak adlandırılan İngiltere, Fransa ve Almanya ise dün İran’ın nükleer programını daha da genişletme kararını kınamıştı. Üç devletin ortak açıklamasında, “İran’ın bu adımı, küresel nükleer silahların yayılmasını önleme sistemine bir meydan okumadır.” ifadesine yer verilmişti.

İngiltere geçen yıl nükleer silah stoklarını artırma kararı almıştı. 2010’daki nükleer savaş başlıklarının sayısının 180’e indirilmesi kararından dönüş yapan İngiliz hükümeti, 2021 yılı Mart ayında, nükleer silah sayısını 260’a çıkarmaya karar vermişti.

Nükleer silaha sahip devletler, cephanelerini artırıyor

İngiltere’nin nükleer silah kararına BM’den ‘hafif’ eleştiri

 

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *