Batı Kudüs’te bu sabah iki ayrı patlama

Batı Kudüs’te bu sabah iki ayrı patlama

Siyonist İsrail işgali altındaki Batı Kudüs’te bombalı saldırı olduğundan şüphelenilen iki ayrı patlamada ilk belirlemelere göre 1 kişinin öldüğü, en az 14 kişinin yaralandığı bildirildi.

İşgalci İsrail polisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Batı Kudüs’te iki ayrı noktadaki otobüs durakları yakınında, bombalı saldırı olduğundan şüphelenilen patlamalar meydana geldi.

Açıklamada, sabah saat 07:05 sıralarında, Batı Kudüs’ün çıkışındaki Givat Shaul kavşağındaki bir otobüs durağında meydana gelen patlama sonucu en az 11 kişinin farklı derecelerde yaralandığı kaydedildi.

Bu patlamanın ardından, saat 07:35’te Batı Kudüs’ün Ramot kavşağında bir otobüs durağı yakınında ikinci bir patlama yaşandığı ve olay yerindeki 3 kişinin yaralandığı belirtildi.

Hastaneye kaldırılan yaralılardan birinin hayatını kaybettiği aktarılırken, 4’ünün durumunun ağır olduğu bildirildi.

İsrail polisinin her iki olay yerinde de delil ve tanıklıkları incelediği ve “şüphelilerin yerini tespit etmek için çalışma yürüttüğü” bildirildi.

İsrail polisi, başka muhtemel saldırılara karşı alarma geçti

Öte yandan İsrail polis şefi Kobi Shabtai, Givat Shaul’deki patlama alanında inceleme yaptıktan sonra yaptığı açıklamada, Kudüs’te yıllar boyunca böyle bir bombalı saldırı görülmediğini belirtti.

Bölgede incelemelerde bulunan Shabtai, halktan “daha dikkatli olmalarını” talep ederek, güvenlik güçlerinin failleri ve “kentteki başka muhtemel patlayıcıları” aradığını kaydetti.

Bu arada İsrail Başbakanı Yair Lapid’in bugün öğlen saatinde bir özel güvenlik toplantısı gerçekleştireceği aktarıldı.

İsrail askerleri Filistinli bir çocuğu katletti

Siyonist işgalci İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentinde 16 yaşındaki Filistinli bir çocuğu şehid etti.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, İsrail işgal askerlerinin Nablus kentine baskınları sırasında açtıkları ateş sonucu kalbinden yaralanan Ahmed Emced Şahade (16) hayatını kaybetti. Açıklamada, Nablus’ta İsrail askerlerinin girişine engel olmaya çalışan Filistinlilerle çıkan çatışmada ayrıca biri ağır olmak üzere 5 Filistinlinin de yaralandığını duyuruldu.

Filistin Kızılay Cemiyetinden yapılan açıklamada ise, işgal güçlerinin alandaki yaralılara müdahale eden sağlık çalışanlarına da ateş açtıklarını ve araçlardan birine de kurşun isabet ettiği bildirildi.

Öte yandan, Kızılay acil yardım çalışanları AA muhabirine, İsrail askerlerinin kalabalığa yoğun göz yaşartıcı gaz kullanmasından dolayı nefes yollarında ağır tahrişler oluşan onlarca kişiye sahada ilk müdahalenin yapıldığını belirtti.

Bölgedeki görgü tanıklarının AA muhabirine verdiği bilgiye göre, yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin Nablus’un doğusundaki Yusuf Makamı adıyla bilinen camiye baskınları sırasında onları himaye amacıyla askeri dozerlerin eşliğinde büyük bir askeri birlik kente giriş yaptı. Kente yönelik baskına karşı çıkan Filistinliler ile İsrail askerleri arasında yaşanan arbede ve çatışmada işgal güçleri gerçek mermilerle halka ateş açtı.

Yahudiler, Batı Şeria’nın Nablus kentinde bulunan “Yusuf Makamı”nda Hazreti Yusuf’un kabri olduğuna inanıyor. Ancak birçok arkeolog söz konusu kabrin sadece birkaç asır geçmişi bulunduğunu belirterek bu inancın doğru olamayacağını, kabrin Yusuf ed-Duveykat isimli Müslüman’a ait olduğunu ifade ediyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *