Yağmur duasına çıkılan Edirne’de yağış sevindirdi

Yağmur duasına çıkılan Edirne’de yağış sevindirdi

Trakya’da kurak geçen günler sonrası etkili olan yağış, buğdayın çimlenmesini sağlayarak çiftçinin endişesine son verdi. Edirne merkeze bağlı İskenderköy köyünde ve Süloğlu ilçesinde 11 Kasım’da “yağmur dualarına çıkılmış, Allah’a bol yağış ve bereket için dualar edilmişti.

Kuraklığın etkisiyle son yıllarda buğday ekim döneminin kasım ayına sarktığı Trakya’da, ayın ilk yarısının kurak geçmesi nedeniyle çiftçi, buğday tohumunu kuru toprağa ekti. Uzmanların, bu yıl normalin üzerinde kuraklık yaşandığına işaret ettiği, çiftçilerin yağmur duasına çıktığı Trakya’da beklenen bereket geçen hafta geldi.

Lokal yağışlar kuru toprağa ekilen tohumların çimlenmesi için yeterli oldu ancak buğdayın gelişimi için yağışların devam etmesi gerektiği belirtildi.

“Yeterli nem oluştu”

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, AA muhabirine, eylül ve ekim aylarında iyi yağış almayan kentte üreticilerin kuru toprağa ekim yaptığını söyledi. Ekim sonrası belirli aralıklarla düşen yağışın buğdayın çimlenmesine yardımcı olduğunu belirten Arabacı, “Son günlerde bölgesel değişiklikler var ama metrekareye aşağı yukarı 15-20 kilo yağış aldık, buğdayın çıkmasını sağlayacak yeterli nem oluştu.” dedi.

Arabacı, ürünün bundan sonra kök salma aşamasında daha fazla yağışa ihtiyaç duyduğunu hatırlattı. Gelecek günlerde belirli aralıklarla yağış beklendiğini ifade eden Arabacı, “Toprakta 4-5 parmak alanda nem var ama onun altı kuru hala. İnşallah önümüzdeki günlerde de yağış düşer ve buğdayın gelişimiyle ilgili bir sıkıntı olmadan gelişmeye devam eder. Hayırlı bir sezon olur diye umuyorum.” diye konuştu.

“Yağışlar istikrarlı değil, bölgesel olarak yağış aldık”

Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan da, kentte uzun yıllar görülmeyen tarımsal kuraklıkla karşı karşıya kalındığını kaydetti. Şaylan buğday ekim döneminde yağışların olmaması nedeniyle tohumların kuru toprağa ekildiğini anımsattı.

Çiftçiyi zor günler beklediğini vurgulayan Şaylan, “Yağışlar istikrarlı değil, bölgesel olarak yağış aldık. Önümüzdeki günlerde yağış bekliyoruz. Şayet o yağışlar olursa buğday çıkışında bir sorun yaşamayız. Ama o yağışlar görülmezse ekilen buğdayda da sıkıntı yaşayacağımız muhakkak.” dedi. Şaylan, yağmurlu günlerin devam etmesi halinde buğdayın iyi bir gelişim sağlayacağına işaret etti.

“Bu sene çiftçilerimiz kurak bir dönem geçiriyor”

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı da kurak bir dönem yaşandığını söyledi. Saygı, çiftçilerin şu an için buğday ekiminde bir sıkıntı yaşamadığını aktaran Saygı, kanola eken çiftçilerin yağış beklediğini kaydetti.

Tekirdağ’da çiftçilerin yağış olmamasına rağmen tarlalarını ektiğini belirten Saygı, “Bu sene çiftçilerimiz kurak bir dönem geçiriyor. Kurak olmasına rağmen çiftçilerimiz tarlalarını ekti. Tekirdağ’da çiftçilerimiz, yüzde 90’a yakın ekim yaptı. Buğday eken çiftçilerimizde bir sıkıntı yok ancak kanola eken çiftçilerimiz için yağış şu an çok önemli. Bundan sonra etkili olacak yağış çiftçiyi sevindirecek.” diye konuştu.

Edirne’de yağmur duası

Son ayların kurak geçtiği Edirne’de köylüler 11 Kasım’da “yağmur duası”na çıkmıştı. Edirne merkeze bağlı İskenderköy köyündeki camide cuma namazına müteakip yağmur duası düzenlenmiş, kuraklık nedeniyle buğday ekiminde sıkıntılar yaşayan köylüler, yağmur yağması ve bereketli bir dönem geçirmek için dua etmişti.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, AA muhabirine son yılların en kurak dönemini yaşadıklarını belirterek, kuraklığa rağmen buğday ekiminin yapıldığını söylemişti. Arabacı, “Buğdayımızı ektik bundan sonra yağış ihtiyacımız var. Yağış olmazsa köklenme olmaz kış dönemindeki soğuklardan ekin zarar görür. Bu yıl beklediğimiz gibi gitmiyor kurak geçiyor. İnşallah yakın zamanda yağış olacaktır. Duamızı yaptık, hayırlısıyla inşallah yağışla gelir ve üreticimizin yüzü güler.” demişti.

Muhtar Selçuk Meriç de, kuraklık nedeniyle üreticilerin zor günler geçirdiğini, yağış ve bereket için dua ettiklerini belirterek, “Buğdaylarımızı kurakta ektik ve buğdayların çıkması için yağışa ihtiyacımız var. Allah’tan bol yağış ve bereket bekliyoruz.” diye konuşmuştu.

Edirne’nin Süloğlu ilçesinde de üretici yağmur duasına çıkmış, yağmur yağması için Allah’a dua etmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *