Mısır’ın Şarm eş-Şeyh kentinde İklim Zirvesi başladı

Mısır’ın Şarm eş-Şeyh kentinde İklim Zirvesi başladı

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı (COP27), Mısır’ın Şarm eş-Şeyh kentinde başladı.

Zirvenin açılış oturumunda, COP26 Başkanı Alok Sharma, dönem başkanlığını Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri’ye devretti.

Burada yaptığı konuşmada, çevre konusunda “hiçbir şey yapmamanın” durumu felç ettiğini ifade eden Sharma, zirvede iklim değişikliği konusunda somut adımlar atılması gerektiğini kaydetti.

Mısırlı Bakan Şukri ise dünyanın, iklim değişikliğiyle mücadele çabalarının kutuplaştırılması metodunu sürdürme lüksü olmadığını belirtti. Şukri, mevcut durumun acilen uluslararası eylem gerektirdiğini dile getirdi.

İklim değişikliğiyle mücadele alanında dünyadaki en kapsamlı zirve olan İklim Değişikliği Konferansı, 18 Kasım tarihine kadar devam edecek.

Yaklaşık 190 ülkeden 100’ün üzerinde devlet yetkilisi ve politika yapıcı ile 40 binden fazla katılımcının beklendiği konferansta, sera gazı emisyonlarını azaltım planları, iklim değişikliğine adaptasyon, gelişmekte olan ülkelere taahhüt edilen iklim tazminatı gibi konular, zirvenin en önemli gündem maddelerini oluşturuyor.

BM İklim Değişikliği İcra Sekreteri Simon Stiell, “iklim değişikliğinden kaynaklanan kayıplar ve zararlar için tazminat ödenmesi” meselesinin konferans gündemine resmen alındığını belirtti. “İklim değişikliğinden olumsuz etkilenen yoksul ülkeler için tazminat ödenmesini” içeren kararın tartışılacağına dikkati çeken Stiell, iklim değişikliğinin “hayatın her alanını etkilediğini ve mevcut tüm ekonomik krizlerden önemli” olduğunu ifade etti.

Stiell, “Hiçbir şey iklim değişikliği krizinden daha önemli değil. Savaşlar, enflasyon, hayat pahalılığı, enerji krizi sona erecek ama dünyada iklim değişikliği insanları olumsuz etkilemeye devam edecek.” dedi.

İklim değişikliğinin “devam edeceği ve kötüye gideceği” uyarısında bulunan Stiell, konferansın dünya ülkelerine iş birliği yaparak iklim değişikliği krizine son verme fırsatı sunduğunu vurguladı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *