Hollandalı Bakan, Srebrenitsa’da özür diledi

Hollandalı Bakan, Srebrenitsa’da özür diledi

Srebrenitsa’da Müslüman Boşnakları katletmeye hazırlanan Sırp askerlere, kendilerine sığınan Boşnakların tümünü teslim eden Hollanda’nın şu anki Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, Srebrenitsa’da düzenlenen törene katıldı, Boşnak ailelerden özür diledi.

Hollandalı Bakan Ollongren, katliamın 27’nci yılında eski akümülatör fabrikasında düzenlenen anma töreninde konuştu.

Srebrenitsa’nın 27 yıldır korkunç hatıralara ev sahipliği yaptığına işaret eden Ollongren, “Güvenli alan sunması gereken Birleşmiş Milletler (BM) askerlerine olan güvensizlik de hissediliyor. Bu, zamanla unutulmayacak kadar korkunç bir soykırım ve zaman sizin kaybettiklerinizin acısını asla azaltmayacak.” dedi.

Ollongren, uluslararası kurumların masum halkı koruyacağına dair söz verdiklerini vurgulayarak, “Hollanda da bunlardan biriydi. Her şeye rağmen Srebrenitsa ezip geçildi. Askerlerimiz görevlerini yerine getirmek ve savunmasız insanlara yardım edebilmek için ellerinden geleni yaptı.” diye konuştu.

Yaşanan acıların silinemeyeceğini söyleyen Ollongren, “Soykırımın suçlusu Bosnalı Sırplardır. Lahey’deki mahkeme sayesinde birçoğu cezasını aldı ancak uluslararası kurumlar Srebrenitsa’daki halka güven sunmalıydı. Hollanda da bu başarısızlığın bir parçası. Bu nedenle sizlere en derin özürlerimizi sunuyoruz. Temmuz ayı Bosna Hersek ve Hollanda’yı sonsuza kadar birbirine bağladı.” dedi.

Birleşmiş Milletler, 300 ‘sivil’in tesliminden sorumlu tuttu

Bu arada kurbanların yakınlarınca 2007’de açılan davada Lahey Bölge Mahkemesi, Srebrenitsa’nın işgali sırasında Birleşmiş Milletler bünyesinde görevli Hollandalı askerlere sığınan 300 Boşnak Müslümanın Sırplara teslim edilmesinden Hollanda’yı suçlu bulmuştu.

Sırp vahşeti

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan en büyük savaş trajedisi olarak nitelendirilen ve Sırplar tarafından en az 8 bin 372 Boşnak Müslümanın acımasızca katledildiği olayda kimlik tespiti yapılan 50 kurbanı düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgalinin ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan Müslüman Boşnaklar, askerler tarafından Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık bölgede, fabrikalarda ve depolarda bir gün içerisinde katletti. Katledilenler toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan şehitler, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

Potoçari Anıt Mezarlığı’na defnedilenlerin sayısı 6 bin 721’e yükseldi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *