Afrika Birliği, olaylara Twitter mesajı ile tepki gösterdi!

Afrika Birliği, olaylara Twitter mesajı ile tepki gösterdi!

Afrika Birliği (AfB) Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, Fas’tan İspanya’ya geçmeye çalışırken İspanya polisi tarafından öldürülen düzensiz göçmenlerle ilgili soruşturma açılması çağrısı yaptı. Musa Faki Muhammed mesajında, Afrikalı göçmenlerin maruz kaldığı şiddet ve aşağılayıcı muamele karşısında ‘derin şok ve kaygı içinde’ olduğunu bildirdi.

Musa Faki Muhammed, Twitter hesabından yayımladığı mesajında, sığınmacıların görüntülerinin şok edici ve endişe verici olduğunu kaydetti. Ölümlerle ilgili derhal soruşturma başlatılması çağrısı yapan Muhammed, tüm ülkelerin, göçmenlere karşı uluslararası hukukun yükümlülüklerini yerine getirmesi ve insan haklarını gözetmesi gerektiğini vurguladı.

Muhammed, göçmenlere karşı aşırı güç kullanımından uzak durulması gerektiğini belirterek, “Afrikalı göçmenlerin Fas’tan İspanya’ya geçmeye çalışırken maruz kaldığı şiddet ve aşağılayıcı muamele karşısında derin şok ve kaygı içindeyim.” ifadesini kullandı.

Onlarca göçmen öldürüldü

Melilla’daki Fas-İspanya sınırında 24 Haziran sabahı yaşanan olayda, Fas tarafındaki yaklaşık 1500 düzensiz göçmen 10 metre uzunluğundaki dikenli tel örgülerin olduğu sınır hattına akın etmişti.

Fas polisi ve İspanya makamları, düzensiz göçmenleri organize şekilde sınıra akın etmek, güvenlik güçlerine taş ve asit atarak saldırmakla suçlamıştı.

Fas hükümeti 18 göçmenin öldüğünü, aralarında Fas polisinin de olduğu 100’den fazla kişinin yaralandığını duyurmuştu.

İspanyol sivil toplum örgütü Caminando Fronteras, bu olayda 37 göçmenin öldüğünü öne sürmüştü.

Düzensiz göçmenlerden 133’ü Melilla’ya geçmiş, İspanya tarafında da yaralılar olduğu açıklanmıştı.

İspanyol polisi sığınmacılara ateş açtı, İspanya Başbakanı polislere teşekkür etti

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *