İmran Han: Pakistan’da iktidarlar ABD ne talep ettiyse boyun eğdi

İmran Han: Pakistan’da iktidarlar ABD ne talep ettiyse boyun eğdi

İngiliz gazetesi Sunday Times’a konuşan Pakistan Eski Başbakanı İmran Han, kendisinin iktidardan uzaklaştırılması konusunda Washington’un kilit rol oynadığını belirtti.

Görevinden uzaklaşmaması halinde, hükümetinin meydana gelecek sonuçlarla tehdit edildiğini vurgulayan İmran Han, “Son 40 yılda liderliğimiz ABD’nin bizden talep ettiği her şeye boyun eğdi” dedi.

ABD’yi bir kez daha ülkesinin iç işlerine müdahale etmekle suçlayan eski Başbakan, Washington’daki büyükelçisinin Nisan ayında ABD’nin Güney ve Orta Asya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Donald Lu’dan diplomatik bir mesaj aldığını kaydetti. Han, söz konusu mesajın Pakistan Başbakanı olarak iktidarda kalması halinde hükümetinin “olumsuz sonuçlar” ile karşılaşacağına dair tehdit içerdiğini dile getirdi.

Han’ın açıklamalarına göre ABD’li yetkili Lu, büyükelçiye “Han’ın görevden alınması halinde her şeyin affedileceğine” dair güvence verdi. Han ayrıca Afganistan’daki savaşa yönelik eleştirisinin, Washington’u kendisini iktidardan uzaklaştırmaya sevk eden etkenlerden biri olduğunu kaydetti.

2018’de iktidara gelen Han, geçen ay parlamentoda yapılan güven oylamasıyla devrilinceye kadar Pakistan Başbakanlığı görevini sürdürdü. Han ve destekçileri, o zamandan beri, görevden alınmasının ABD tarafından organize edilen bir komplonun sonucu olduğunu belirterek ülke çapında kitlesel mitingler düzenliyor.

(İslami Analiz)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *