İsrail: Ukrayna’da tarafları masaya oturtun

İsrail: Ukrayna’da tarafları masaya oturtun

Siyonist devletin Başbakanı Naftali Bennett, Ukrayna’daki savaşta durumun kötü olduğunu ve dünya liderleri harekete geçmezse sonuçların ağır olacağını söyledi.

Başbakan Bennett, Tel Aviv kentinde düzenlenen siber güvenlik konferansında yaptığı konuşmada, Ukrayna’daki savaşa değinerek, “Savaşı başlatmak çok kolay, bitirmekse zordur. Şu an sahada işler kötü görünüyor.” dedi. Ukrayna için harekete geçilmesi çağrısında bulunan siyonist başbakan şunları söyledi:

“Şunu anlamamız gerekiyor, eğer dünya liderleri harekete geçmezse, çok daha kötü olabilir. Burada, eşi görülmemiş can kaybı, Ukrayna’nın bütünüyle yıkımı, milyonlarca sığınmacıdan bahsediyorum.”

İsrail Başbakanı, krizden çıkılması için henüz geç olmadığını savunarak, “Dünyadaki büyük aktörlerin sorumluluğu, hızlı bir şekilde tarafları savaş alanından çekip müzakere masasına oturtmaktır.” ifadelerini kullandı.

‘Dünya düzeni büyük bir çalkantıdan geçiyor’

İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Bennett, Mossad İleri Teknolojiler etkinliğinde bir konuşma yaptı. Ukrayna savaşıyla birlikte “dünya düzeninin büyük bir çalkantıdan geçtiğini” savunan Bennett, “Başından beri İsrail devleti ölçülü ve sorumlu bir yaklaşım benimsedi. Bu da bizim sadece çıkarlarımızı korumakla kalmayıp aynı zamanda faydalı olmamızı da sağlıyor.” dedi.

Bennett, Ukrayna konusundaki tavırlarının “sessizce yardım etmek” olduğuna işaret ederek, “(Bizim pozisyonumuz) Güvenilir bir oyuncu ve her iki tarafla da doğrudan iletişim kurabilen birkaç ülkeden biri olmak, gerektiği anda yardım edebilmektir. Evet, yardım etmek, sessizce.”

İsrail Başbakanı ayrıca Ukrayna’ya gönderilmek üzere bugün 100 tonluk insani yardımın Tel Aviv’den yola çıktığını hatırlattı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *