Zelenskiy: Kimse bizim için savaşmak istemiyor

Zelenskiy: Kimse bizim için savaşmak istemiyor

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ilk gününde 137 kişinin hayatını kaybettiğini açıklayan Zelenskiy, Batılı ülkeler tarafından yalnız bırakıldıklarını ve sadece ‘destek’ açıklamalarının yapıldığını belirterek, “Yalnız kaldık. Kimse bizim için savaşmak istemiyor.” dedi.

Zelenskiy, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusunun ülkenin neredeyse tamamını korumayı başardığını bildirdi.

Hostomel Havaalanını Rus güçlerinden geri aldıklarını anımsatan Zelenskiy, “Bu da başkente güven veriyor. Öncü verilere göre, 137 tane kahramanımızı, vatandaşımızı kaybettik. Asker ve sivil.” ifadesini kullandı.

‘Ukrayna’yı siyasi olarak yok etmek istiyorlar’

Hükümet merkezinde kalarak çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Zelenskiy, “Aldığımız bilgilere göre düşman beni bir numaralı hedef olarak belirledi. Ailem ise iki numaralı hedef. Devlet başkanını yok ederek Ukrayna’yı siyasi olarak yok etmek istiyorlar.” ifadesine yer verdi.

Zelenskiy, Rus sabotaj birliklerinin Kiev’de bulunduğunu aktararak, “Düşman sabotaj grupları Kiev’e girdi. Bu nedenle Kievlilerden ricam, dikkatli olun, sokağa çıkma yasağı kurallarına uyun.” ifadesini kullandı.

Zelenskiy, Rusya’ya karşı ülkesinin savunmasında yalnız bırakıldıklarını belirterek, “Rusya ile tarafsızlık statüsünü konuşmaktan korkmuyoruz. Ancak bizim ne tür güvenlik garantilerimiz olacak?” dedi.

Ukrayna’ya yalnızca sözle değil, belirli şekilde destek olan ülkelere de minnettar olduklarını anlatan Zelenskiy, “Ancak ülkemizin savunmasında yalnız bırakıldık. Kim bizimle savaşmaya hazır? Bunları görmüyorum. Kim Ukrayna’ya NATO’ya katılma garantisi vermeye hazır? Herkes korkuyor.” ifadelerine yer verdi.

Zelenskiy, Moskova’dan bugün konuşmaya hazır olduklarına dair açıklamalar geldiğine işaret ederek, “Ukrayna’nın tarafsız statüsü hakkında konuşmak istiyorlar. Tüm ortaklarına söylüyorum, ülkemizin kaderi şimdi belirleniyor. Onlara soruyorum, ‘bizimle misiniz?’ Bunu bizimle birlikte cevaplıyorlar. Ama bizi NATO’ya almaya hazır değiller.” dedi.

Avrupa’daki 27 liderin korktuklarının altını çizen Zelenskiy, “Hepsi korkuyor ve biz korkmuyoruz. Rusya ile tarafsızlık statüsünü konuşmaktan korkmuyoruz. Ancak bizim ne tür güvenlik garantilerimiz olacak? Bunu hangi ülkeler temin edecek?” dedi.

Zelenskiy, devam eden işgalin sonunun konuşulması gerektiğini vurgulayarak, “Ama şimdi ülkenin kaderi tamamen ordumuza ve güvenlik güçlerimize bağlı.” ifadesini kullandı.

‘Bizi NATO’ya almak istemiyorlar’

Batılı ülkeler tarafından yalnız bırakıldıklarını ve sadece kendilerine yönelik destek açıklamalarının yapıldığını söyleyen Zelenskiy, “Yalnız kaldık. Kimse bizim için savaşmak istemiyor. Bizi NATO’ya almak istemiyor, güvenlik garantisi vermekten korkuyorlar. Devletimizin müdafasında tek başımıza kalıyoruz” ifadelerini aktardı. Zelenskiy açıklamasının sonunda, ülkesinden ayrılmadığını, kendisinin ve ailesinin Kiev’deki hükümet konutlarında kaldığını da sözlerine ekledi.

Zelenskiy, “Kaybımız çok. Çok sayıda zırhlı aracımız ve savaş uçağımız imha edildi.” dedi. Halka direniş çağrısında bulunan Zelenskiy, Askerlik deneyimi olan herkes ordumuza katılabilir. Herkesi orduya çağırıyorum. Lütfen gelip ordumuza katılın. Gerekirse kan dökülecek” dedi.

Rusya’nın saldırılarını “alçakça” olarak niteleyen ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası’nın saldırılarına benzeten Zelenskiy, “Rusya ile diplomatik ilişkileri kestik. Ukrayna, savunuyor ve Moskova’da ne düşünülürse düşünülsün (Ukrayna) özgürlüğünden vazgeçmeyecek.” ifadelerini kullandı

“Tüm siyasetçilerimize ve bağımsızlığımızı savunanlara teşekkür etmek istiyorum” diyen Zelenskiy Rus halkına da çağrıda bulundu. Zelenskiy “Bugünden itibaren dünya tarihinden Rusya kötücül olarak anılacak. Rusya halkına da sesleniyorum. Rusya halkının da bir seçim şansı var. Rusya’daki herkes dışarı çıkıp bu savaşa karşı sesini yükseltebilir. Sesinizi Ruslar olarak yükseltebilirsiniz” dedi.

Zelenskiy, ülke çapında genel seferberlik ilan edilen kararnameyi imzaladı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *