Çavuşoğlu ABD’li Blinken ile görüştü

Çavuşoğlu ABD’li Blinken ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı telefon görüşmesinde, Ukrayna’daki son gelişmeleri ele aldı. Açıklamayı Türk Dışişleri yaptı, Çavuşoğlu’nun, Rusya saldırısını reddettiğini söylediği belirtildi.

Türk Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Mevlüt Çavuşoğlu‘nun, Amerikalı Bakan ile görüşmesinde, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonunun uluslararası hukukun ciddi bir ihlali olduğunu, Türkiye’nin bu operasyonu kabul edilemez bulduğunu ve reddettiğini ifade ettiği aktarıldı.

Çavuşoğlu’nun görüşmede Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik desteğin sürdürüleceğini belirttiği aktarılan açıklamada, “Çavuşoğlu ayrıca, Ukrayna’nın siyasi birliğine, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik desteğimizi vurguladı, diplomasi ve itidal için çaba göstereceğimizi belirtti. Bakan Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşıyla ayrıca, konuya ilişkin BM, NATO, AGİT ve Avrupa Konseyi’nde devam etmekte olan süreçler hakkında da görüş alışverişinde bulundu.” ifadelerine yer verildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çavuşoğlu bir diğer telefon görüşmesini ise Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile gerçekleştirdiği duyuruldu.

ABD Dışişleri Bakanlığından açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yaptığı yazılı açıklamada, Çavuşoğlu ve Blinken’ın bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini bildirdi. Görüşmede Blinken’ın Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonunu kınadığını aktaran Price, ayrıca Blinken’ın Rusya’nın yıkıcı eylemlerinin Avrupa ve tüm dünyada yankılanacağını kaydettiğini belirtti.

Price açıklamada, “Bakan Blinken, Türkiye’ye Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunması için verdiği güçlü destekten dolayı teşekkür etti.” ifadesini kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *