‘Askerlerimiz ve biz Rusya ile çatışmaya girmeyeceğiz’

‘Askerlerimiz ve biz Rusya ile çatışmaya girmeyeceğiz’

Rus askeri kuvvetlerinin “zalimce bir saldırıya” giriştiğini belirten ABD Başkanı, NATO üyelerine güvence vermek için Almanya başta olmak üzere Avrupa’ya ek asker göndereceklerini duyurdu, Rusya’ya yaptırımların da herhangi bir şeyi önlemesini kimsenin beklemediğini vurguladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın dün Ukrayna’ya yönelik başlattığı askeri operasyonun ardından Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenledi.

Rus askeri kuvvetlerinin herhangi bir gerekçe ve gereklilik olmaksızın Ukrayna’ya yönelik “zalimce bir saldırıya” giriştiğini belirten Biden, aylardır uyardıkları şekilde Rusya’nın Ukrayna hakkında yalan iddialarda bulunarak operasyonu başlattığını savundu.

‘Savaşı Putin seçti’ vurgusu

Biden, Putin’in önceki akşam Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun toplandığı esnada savaş ilan ettiğini belirterek, “Putin saldırgan. Bu savaşı Putin seçti. Şimdi de kendisi ve ülkesi bunun sonuçlarına katlanacak. Bugün Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları ve ihracat kısıtlamalarını duyuruyorum.” ifadesini kullandı.

‘4 Rus bankasına yaptırım getireceğiz’

Aralarında ülkenin en büyük ikinci bankası VTB’nin de bulunduğu 4 büyük Rus bankasına yaptırım getireceklerini duyuran Biden, bu bankaların toplamda 1 trilyon dolarlık varlıklarını da dondurduklarını aktardı. Biden, Rusya’nın en büyük bankası ile diğer bankalara yaptırım uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin bilgi vermedi.

‘Almanya’ya asker göndereceğiz’

Biden, salı günü yaptığı konuşmada NATO üyelerine güvence vermek için Avrupa’daki bazı kuvvetleri Baltık ülkelerine kaydırdıklarını açıkladığını anımsatarak, Almanya başta olmak üzere Avrupa’ya ek asker göndereceklerini duyurdu.

‘NATO üyeleri ile toplantı düzenleyeceğiz’

NATO müttefiklerini de savunmak için ek adımlar attığını kaydeden Biden, NATO’nun yarın 30 üye ülkesiyle bir toplantı düzenleyip atılacak adımları tartışacağını belirtti.

‘Askerlerimiz ve biz Rusya ile çatışmaya girmeyeceğiz’

ABD’nin Ukrayna’ya bu yıl 650 milyon dolarlık savunma yardımı yaptığına işaret eden Biden, “Şunu tekrar söylemek istiyorum ki askerlerimiz ve biz Ukrayna’da Rusya ile çatışmaya girmeyeceğiz. Askerlerimiz Avrupa’ya Ukrayna’da çatışmak için değil, NATO müttefiklerimizi korumak için gidiyor.” ifadesini kullandı.

‘Almanya’ya ek asker gönderilmesini onaylıyorum’

Biden, NATO’nun şu anda nerede ve ne zaman gerek olursa oraya asker gönderme kapasitesi olduğunu belirterek “Şimdi, NATO’nun Rusya’ya karşılığının bir parçası olarak Almanya’ya ek asker gönderilmesini onaylıyorum.” dedi.

Rusya’nın ABD’nin özel şirketlerine ve önemli altyapılarına yönelik siber saldırılarının devam ettiğini ileri süren ABD Başkanı, “Biz bu saldırılara yanıt vermeye hazırız. Siber savunmalarını güçlendirmek ve Rusya’nın siber saldırılarına sert yanıt verebilmek için özel sektörle aylardır çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Biden, Zelenskiy ile telefonda görüştü, güçlü destek verdi!

Biden, dün gece Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir telefon görüşmesi yaptığını belirterek ABD’nin ve müttefiklerinin Ukrayna’ya ve halkına desteğini dile getirdiğini aktardı.

‘Tüm Avrupa için tehlikeli bir noktadayız’

Ukrayna halkının 30 yıldır bağımsız olduğunu ve buna yönelik saldırıyı kabul etmeyeceklerini kaydeden Biden, “Şu anda tüm Avrupa ve dünyadaki özgürlük için çok tehlikeli bir andayız. Putin, küresel barışın korunmasına yönelik tüm ilkelere saldırdı. Şimdi tüm dünya Putin ve suçlu ortaklarının gerçek yüzünü görüyor.” ifadesini kullandı.

‘Putin ile görüşme niyetim yok’

Biden, “Özgürlük, demokrasi, insan onuru gibi güçler korku ve baskı altında daha da güçlenir. Bunlar, Putin ve orduları gibi zorbalar tarafından yenilemez.” diyerek Putin ile görüşme niyetinin olmadığını belirtti.

‘Yaptırımlar herhangi bir şeyi önlemeyecek’

Yaptırımların herhangi bir şeyi önlemesini kimsenin beklemediğini ifade eden Biden, “Putin Batı’nın bir arada durup durmayacağını test ediyor. Biz bir arada duracağız ve ona ağır bedeller ödeteceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Biden, Rusya liderini hafife aldığı iddialarını da reddederek Putin’in Sovyetler Birliğini yeniden kurmak istediğini ancak bunun çağın gerçeklerinden uzak olduğunu dile getirdi.

‘Putin’e doğrudan yaptırım uygulamayacağız’

ABD Başkanı Biden, Putin’e doğrudan yaptırım uygulamanın masada olduğunu ancak şu anda böyle bir adım atmayacaklarını bildirdi. Yaptırımların Rus ekonomisine hem şimdi hem de zaman içinde ciddi maliyetler getireceğine dikkati çeken Biden, “Bu yaptırımları, Rusya üzerindeki uzun vadeli etkiyi en üst düzeye çıkarmak, ABD ve müttefiklerinin üzerindeki etkiyi en aza indirmek için maksatlı olarak tasarladık.” dedi. Biden, “Rusya’nın dolar, avro, sterlin ve yen ile iş yapma kabiliyetini sınırlayacağız.” iddiasında bulundu.

Rus ordusunun finansmana erişimini ve büyümesini engelleyeceklerini öne süren Biden, Moskova’nın yüksek teknoloji ithalatının yarısından fazlasını keseceklerini aktardı. Biden, yaptırım kararlarının ruble üzerindeki etkisini gördüklerine dikkati çekerek Rus borsasının ise düşüş gösterdiğini anımsattı. Yaptırım uygulanan Rus elitleri ve aile üyeleri listesine yeni isimler de ekleneceğini kaydeden Biden, bu tür yaptırımların gelecek günlerde de devam edeceğini söyledi.

‘Petroldeki artışa karşı Amerikan ailelerini ve işletmelerini koruyoruz’

Petrol fiyatlarındaki artışa da değinen Biden, benzin fiyatlarındaki artışa karşı Amerikalı aileler ve işletmeleri korumak için her aracı kullandıklarını yineledi. Biden, fiyatları düşürmek için adımlar attıklarını aktararak “Amerikan petrol ve gaz şirketleri fiyatları ve kârlarını artırmak için bu durumdan yararlanmamalı.” uyarısında bulundu.

Herhangi bir kesintiye karşı enerji arzını yakından takip ettiklerini belirten Biden, büyük petrol üreticileri ve tüketicileriyle küresel enerji kaynaklarını güvence altına almaya yönelik koordinasyon halinde olduklarını anlattı. Biden, koşulların gerektirmesi halinde ilave petrolü kullanıma sunacaklarını söyledi.

‘Rusya’ya SWIFT yaptırımını Avrupa istemiyor’

Biden, yaptırımlar arasında Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılmasına ilişkin bir karar olmaması hakkında bir soru üzerine, “bunun her zaman bir seçenek” olduğunu ancak şu anda Avrupa’nın geri kalanının almak istediği bir pozisyon olmadığını söyledi.

Uygulanan yaptırımların SWIFT’i aştığını iddia eden Biden, bunları “ağır yaptırımlar” olarak nitelendirdi.

Beyaz Saray sözcüsü ve danışman yardımcısından basın toplantısı

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Danışman Yardımcısı Daleep Singh, Beyaz Saray’da düzenledikleri basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Daleep Singh, Rusya ile her zaman diplomasi seçeneğinin olduğunu ancak şu aşamada yaptırımların uygulanması gerektiğini savunarak, bugün özellikle Rusya’nın bankacılık sistemini hedef alan yaptırımlar uyguladıklarını anlattı.

Rusya’ya uygulanan yaptırımların benzerinin daha önce görülmediğini iddia eden Singh, “Bu yaptırım paketi ve ihracat kısıtlamaları ile Rusya’yı küresel finans sistemlerinden izole edeceğiz, Rusya’nın en son teknolojiye erişimini keseceğiz ve Putin’in ekonomisini çeşitlendirmek ve modernleştirmeye yönelik stratejik hedeflerinin önünü keseceğiz.” ifadesini kullandı.

Singh, söz konusu yaptırımların Rusya ekonomisi üzerindeki etkisinin görülmesinin zaman alabileceğini de sözlerine ekledi.

‘Zelenskiy’nin nerede olduğunu biliyoruz’

Jen Psaki ise, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’daki gelişmeleri yakından izlediğine ve ulusal güvenlik ekibinden düzenli olarak bilgi aldığını anlattı, yaptırımların etkili olacağını düşündüklerini söyledi.

Beyaz Saray’ın, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin nerede olduğunu bildiğini, ancak bu konuda detay veremeyeceğini vurgulayan Psaki, “Zelenskiy ile yakın temas halindeyiz.” ifadesini kullandı.

Jen Psaki, bir gazetecinin “ABD, Ukraynalı mültecileri kabul etmeye hazır mı?” sorusuna, “Evet hazırız. Ancak Ukraynalıların ilk tercihi çevre ülkeler olacaktır.” yanıtını verdi.

Ukrayna’ya insani yardım gönderdiklerini vurgulayan Psaki, “Biden’ın Ukrayna’ya asker göndermeme tutumunda bir değişiklik yok.” yorumunda bulundu. Psaki, toplantının sonunda “Putin’in, Ukrayna’dan da büyük emelleri var.” sözlerini sarf etti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *