Avrupa’da gaz fiyatları yüzde 31 arttı, Türkiye’de dolar ve altın yükselişte

Avrupa’da gaz fiyatları yüzde 31 arttı, Türkiye’de dolar ve altın yükselişte

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri müdahalesinin ardından Avrupa’da mart vadeli kontratlarda doğal gaz fiyatları yüzde 30,7 artış gösterdi. Türkiye’de ise dolar fiyatı 14,21 seviyesine, gram altın 896 liraya kadar yükseldi.

Finansal piyasalarda, Ukrayna krizinin tırmanması petrol, enerji ve altın fiyatlarını yükseltirken, hisse senedi fiyatlarında keskin düşüş görüldü.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de işlem gören mart vadeli kontratların fiyatı dünü yaklaşık 88 avro ile tamamlamıştı.

Güne 100 avronun üstünde başlayan doğal gaz kontratlarının fiyatı 125 avroyu gördükten sonra Türkiye saatiyle 10.12’de dünkü kapanışa göre yüzde 30,7 artışla 115 avrodan işlem gördü.

Fiyatlardaki yükselişte, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurması ve enerji tedarikinde yaşanabilecek kısıntılarla arzın daha da sıkılaşacağına yönelik endişeler etkili oldu.

Türkiye’de dolar ve altın fiyatlarında artış

Son gelişmelerle birlikte döviz ve altın piyasalarında sert yükselişler yaşandı. Dolar/TL, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye başlamasıyla yeni güne de yükselişle başlamadı. Sabah saat 10.50 itibarıyla dolar, önceki kapanışın yüzde 2,8 üzerinde 14,2120 seviyesinde işlem gördü.

Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 2,2 artışla 15,9810’dan, sterlin/TL yüzde 2,3 yükselişle 19,1570’ten satılıyor.

Altın fiyatları ise Rusya Ukrayna krizinin etkisiyle hızlı bir yükseliş gösterdi. 24 Şubat Perşembe günü saat 12 itibariyle, gram altının fiyatı 896,83 liradan, çeyrek altın ise 1.448,89 liradan işlem görüyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *