Ali Erbaş: Judaizmofobi ifadesini bütün yahudiler için nasıl kullanırım!

Ali Erbaş: Judaizmofobi ifadesini bütün yahudiler için nasıl kullanırım!

İslamofobi kavramının yanlış olduğunu belirten Ali Erbaş, ama judaizmofobi ifadesini kullanamayacağını, siyonist yahudilerin Müslümanlara zulmettiğini ancak “oradaki insanlar yüzünden bütün yahudileri içerisine alacak bir kavramı nasıl kullanabilirim” dedi.

17 Şubat’tan bu yana Pakistan temaslarını sürdüren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Lahor şehrinde bulunan Minhac Üniversitesi’nde akademisyenlerle bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, akademisyenlere yaptığı konuşmada, üniversitelerin şehirler açısından önemine değinerek, “İlmin her dalında bilimin her alanında insanımızı geliştirmenin mümkün olduğu yerler üniversitelerdir. Bugün üniversitelerimizde yapmamız gereken en önemli şey, geçmişimizdeki ilmi birikimi bugüne taşıyıp, o ilmi birikimle yapacağımız yeni icatlarımızla, üreteceğimiz yeni bilgilerle geleceği aydınlatmaktır.” dedi. Ali Erbaş, İslam ülkeleri üniversiteleri arasında öğretim görevlisi ve öğrenci değişimi, teknik imkanlardan istifade etmek gibi alanlarda işbirliği yapmasının önemli olduğuna değindi.

‘Hz. Adem’de birleşme noktasında kardeşiz’

İslam medeniyetinin muhabbet, sevgi ve kardeşlik medeniyeti olduğunu belirten Başkan Erbaş, “Hazreti Ali Efendimizin bir sözünü paylaşmak isterim, o derki, “İnsanlar ya dinde kardeş ya da yaratılışta eştir.” Peygamber Efendimizin Arafat’ta Veda Hutbesi’nde ifade ettiği hadis-i şerifi de sizlerle paylaşmak istiyorum. “Ey insanlar hepiniz Ademdensiniz, Adem de toraktandır.” Dolayısıyla Hazreti Adem’de birleşme noktasında da biz hepimiz ademoğullarıyız.” diye konuştu.

Ali Erbaş, İslam’ın, insanların yeryüzünde barış ve huzur içerisinde, adalet ölçülerine uygun bir şekilde yaşamaları için gönderilmiş sistemin adı olduğuna işaret ederek, “İslam yeryüzünde insanlar arasında dengeyi muhafaza etmek için gönderilmiş bir sistemdir. Peygamberler geçmişte nasıl o dengeyi muhafaza etmek için mücadele etmiş ise onların bıraktığı yerden bu mücadeleyi sürdürmek peygamber varisleri olarak bugün bizim, alimlerin, ilim adamlarının görevleridir.” ifadelerini kullandı.

Kur’an-ı Kerim’deki “Ey iman edenler hepiniz toptan silm’e giriniz” emrini hatırlatarak, “Bunun için İslam bizim için en büyük nimettir. Bu nimetin kıymetini bilmeliyiz ve hem kendi toplumlarımıza hem de bütün insanlığa İslam’ın adaletini, iyilik ve barış anlayışını götürmeliyiz. Bunun için doğru dini bilgi ile insanları beslemek, aşırılıklardan ve hurafelerden uzak, Kur’an ve sünnet çizgisinde bir İslam anlayışını insanların kalplerine, zihinlerine yerleştirmemiz lazım. Eğer aşırı bir takım anlayışlarla ve hurafelerle oluşmuş olan bir eğitim sistemi olursa o zaman insanlar yanlış birtakım anlayışlarla Müslüman olma yoluna giderler. Bu yanlış İslam anlayışı İslamofobiklerin ekmeğine yağ sürer adeta, onların İslamofobik anlayışlarına zemin hazırlar.” şeklinde konuştu.

‘Ben judaizmofobi demiyorum’

Ali Erbaş, İslamofobi kavramının yanlış olduğuna vurgu yapmak için şunları söyledi: “Her zaman, sevgiyi, muhabbeti, barışı tebliğ etmesine rağmen, barış dinin Kitabına, Peygamberinin hayatına bakmadan sadece onu yanlış uygulayan marjinal gruplara bakarak bütün Müslümanları adeta korkulacak insanlarmış gibi göstermek gerçekten çok büyük bir haksızlıktır ve yanlış bir anlayıştır. Eğer bu mantıkla isimlendirme yoluna gidersek ben de çok rahat bir şekilde judaizmofobi kelimesini kullanabilirim. Çünkü Siyonist Yahudiler yıllardan beri Müslümanlara, özellikle Filistinli Müslümanlara zulmediyorlar. Oradaki insanlar yüzünden bütün Yahudileri içerisine alacak bir kavramı nasıl kullanabilirim. Hindistan’da Müslümanlara zulmeden Hindular yüzünden bütün Hinduları içine alacak şekilde Hinduizmofobi nasıl diyemiyorsam, İslamofobi kelimesini de kullanmamak lazım. Myanmar’da Müslümanları adeta katleden Budistler yüzünden Budizmofobi demiyorsam onların da İslamofobi dememelerini istemem benim hakkımdır. Bütün inançlar içerisindeki grupların yaptığı o yanlış din anlayışlarını, o dinin mensuplarının tamamına yansıtmamak nasıl doğru kabul ediliyorsa biz de İslamofobi için aynı şeyi söyleyebiliriz. Ancak bizim de Müslümanlar olarak buna zemin hazırlamamamız gerekiyor.”

Jamia Eşrefiye İslam Üniversitesi ziyareti

Ali Erbaş, ayrıca Jamia Eşrefiye İslam Üniversitesi Rektörü Fazlurrahim Eşrefi ve ilim adamlarıyla bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmasında ise Erbaş, İslam’ın ilk ulaştığı beldelerde olduğunu belirterek “Kütüphanelerimiz de bulunan kitapların müelliflerinin yaşadığı, eğitim aldığı bölgelerdeyiz. Onların bizlere kadar intikal eden kitaplarından, eserlerinden istifade ederek ilmi çalışmalarımızı bugüne kadar getirdik. İnşallah hem Pakistan’da hem Türkiye’de hem de bütün İslam ülkelerinde ilmi gelişmelerin daha hızlı bir şekilde devam etmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Çünkü biz ümmet olarak kitaba kütüphaneye, ilme, irfana, bilgiye, hikmete önem verdiğimiz, değer verdiğimiz asırlarda hep yükselmişiz.” dedi.

Lahor’da görüşmeler

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *