Libya’da Arap Baharı’nın yıldönümü: 17 Şubat

Libya’da Arap Baharı’nın yıldönümü: 17 Şubat

17 Şubat Devrimi’nin 11. yıl dönümünü anmak üzere Libya’nın başkent Trablus’taki tarihi Şehitler Meydanı’nda büyük bir grup bir araya geldi.

Devrimin 11’inci yılı kapsamında 17 ve 18 Şubat günleri resmi tatil ilan edilirken, kutlamalar için günler öncesinden yapılan hazırlıklarla cadde ve meydanlar Libya bayrakları ve ışıklandırmalarla süslendi.

Trablus’un Şehitler Meydanı’nı dolduran Libyalılar, burada çalan şarkılara ellerindeki bayraklarla eşlik ederek devrimin yıl dönümünde bir araya geldi.

Libya’da ayaklanma 17 Şubat 2011’de Bingazi’de başladı

“Arap Baharı” adı verilen halk ayaklanmaları kapsamında 17 Şubat 2011’de Libya’da başlayan devrim süreci, 8 ay 6 gün sonra 23 Ekim 2011’de Libya Ulusal Geçiş Konseyi tarafından ilan edilen “23 Ekim Bağımsızlık Günü” ile resmen sona erdi.

17 Şubat’ta Bingazi’de barışçıl gösteriler düzenleyen eylemcilere Kaddafi’ye bağlı güvenlik güçleri gerçek mermi kullanarak müdahale etti. Ancak bu müdahale gösterileri bitirmek yerine halkın öfkesini daha da alevlendirdi. Bu sırada ordu ve hükümetten halkın tarafına geçenler oldu. Dönemin İçişleri Bakanı Abdulfettah Yunus, yaklaşık 3 bin kişiyle rejim saflarından ayrıldı ve devrime destek verdi.

NATO devreye girdi

Bu gelişmenin ardından devrimciler kısa sürede Bingazi kentinin kontrolünü ele geçirdi. Bu duruma öfkelenen Kaddafi, birliklerini Bingazi’ye gönderdi ancak işler istediği gibi gitmedi. Bingazi’de yanan ateş, ülkenin batısındaki Misrata, Zintan ve Zaviye kentlerine de sıçradı.

Kaddafi, Fransa öncülüğündeki NATO’nun hava saldırıları nedeniyle Bingazi’ye giremedi. Kaddafi koltuğunu korumak için aylarca direndi. Zaviye kentine saldıran Kaddafi, Misrata’yı kuşatma altına aldı.

Kaddafi güçleri, başlangıçta devrimcilerin Trablus’a girmelerini engelliyordu. Ancak Misrata ve Zintan’daki kuşatmaya direnen diğer devrimci gruplar, Kaddafi’ye bağlı birliklerin dağılmasının başlangıcı oldu. Bu iki kentteki devrimci güçlerin, engelleri aşarak başkent kapılarına dayanmasının ardından, Trablus’u korumakla görevli Kaddafi birliklerinden bir tugay silah bırakarak saf değiştirdi. Böylece başkent hızlı bir şekilde eylemcilerin kontrolüne geçti.

Gelişmelerin ardından Kaddafi, Sirte’deki akrabalarının yanına gitti ancak devrimci gruplar peşini bırakmadı. Libya’yı 42 yıl demir yumrukla yöneten Kaddafi’nin 20 Ekim 2011’de linç edilmesinin ardından ülkede yaklaşık yarım asırlık bir dönem sona ermiş oldu.

NATO operasyonlarında 50 bin civarında masum sivilin yaşamını kaybettiği kaydediliyor. Yaşanan siyasî kaos, çatışmaları da beraberinde getirmiş ve ülke giderek bir iç savaşa sürüklendi. 13 Eylül 2012’de Bingazi’deki ABD Başkonsolosluğu’na düzenlenen saldırıda, ABD Büyükelçisi Chris Stevens ve üç elçilik çalışanı öldürüldü. Doğu ve batı olarak ikiye ayrılmış durumdaki Libya siyasî açıdan halen büyük bir belirsizlik içerisinde bulunuyor. Libya’nın petrol gelirlerinin yüzde 80’ini ABD, Fransız ve İtalyan şirketleri kontrol ediyor.

Dibeybe seçim tarihine ilişkin bilgi verdi

Trablus’taki Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, 17 Şubat Devrimi’nin 11. yıl dönümünü münasebetiyle başkent Trablus’taki Şehitler Meydanı’nda düzenlenen anmada seçim süreci hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Seçimlerden kaçış olmadığını ve istikrarın şart olduğunu belirten Dibeybe, Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, Devlet Yüksek Konseyi ve yargı organlarına seçime gitme çağrısında bulundu.

Seçimlerden başka bir arzuları olmadığını ifade eden Dibeybe, ‘’Söz hakkı olan üç milyon Libyalı var. Artık bölünmeler ve savaşlar için yerimiz yok. Libya bir olmadıkça tatmin olmayacağız.’’ diye konuştu.

“Yarın veya ertesi gün seçime giden yeni yol haritasını açıklayacağım.” diyen Dibeybe, ertelenen seçimleri haziran ayında gerçekleştirmeyi planladıklarını söyleyerek, Libya’nın “bir ve birlik olmaya devam edeceğini ve bölünemeyeceğini” vurguladı.

Gençlere 50 bin dönüm toprak vaadi

“Gençlere önümüzdeki pazardan itibaren 50 bin dönüm toprak dağıtacağız.” diyen Dibeybe, toprakların ve konutların öncelikle ihtiyacı olanlara dağıtılacağını kaydetti.

Dibeybe, “durdurulmuş projeler kapsamında mevcut olan 100 bin evin tamamlanması için krediyle beraber gençlere verileceğini ve evlilik destek fonu hibesinin de kesintisiz devam edeceğini” aktardı.

Ülkedeki hastaların yurt içi ve yurt dışında durumunun takip edilmesi için bir komite kurulduğunu ve 1 milyar dinar tahsis edildiğini söyleyen Dibeybe, “Libyalılar sağlık sigortasını hak ediyor. Cuma günü emeklilere sağlık sigortası kartları dağıtmaya başladık. Yaşam ve istikrar istiyoruz. Artık ülkemizde savaş istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *