Türkiye: Nato’nun istikametine yön veren önde gelen müttefikler arasındayız

Türkiye: Nato’nun istikametine yön veren önde gelen müttefikler arasındayız

Türk Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Nato’ya katılımının 70. yılını kutlayan bir mesaj yayınladı. Mesajda, Türkiye’nin, “İttifakın temel değerleri doğrultusunda ilkeli ve vizyoner yaklaşımlarıyla NATO’nun istikametine yön veren önde gelen Müttefikler arasında yer aldığı” öne sürüldü.

“No: 53, 18 Şubat 2022, Türkiye’nin NATO’ya Katılımının 70. Yıldönümü Hk.” başlığı ile yayınlanan kutlama mesajında şu ifadeler kullanıldı:

“Bugün (18 Şubat) ülkemizin NATO’ya katılımının 70. yıldönümünü kutluyoruz.

Türkiye Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi sonrasında da İttifakın sorumlu ve öncü üyelerinden biri olmuştur. NATO’nun sınırlarının korunmasında oynadığı rolün ötesinde, misyon ve harekatlarına kapsamlı katkılarda bulunmuş; İttifakın temel değerleri doğrultusunda ilkeli ve vizyoner yaklaşımlarıyla NATO’nun istikametine yön veren önde gelen Müttefikler arasında yer almıştır.

Bir yandan 2030’lu yılların NATO’sunun tartışıldığı, diğer yandan kapsamlı güvenlik sınamalarından geçilen bu dönemde ülkemiz hem savunma ve güvenlik bağlamında üzerine düşeni fazlasıyla yapmakta, hem NATO’nun değişim ve dönüşüm sürecine yönelik anlamlı ve özgün katkılarını sürdürmektedir.

Sadece ülkemize değil Avrupa-Atlantik coğrafyasının geneline tehdit oluşturan terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadele başta olmak üzere, güvenliğin ve istikrarın 360 derece anlayışla korunması yolunda gayretlerimiz kararlılıkla sürdürülecektir. Bu itibarla Müttefiklerimizden de beklentimiz NATO’nun ortak paydasını oluşturan birlik ve dayanışma ruhunun eksiksiz sergilenmesidir.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *