Kalın: Nato ile İslam coğrafyası arasında bir köprüyüz

Kalın: Nato ile İslam coğrafyası arasında bir köprüyüz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, üyeliğinin 70’inci yılında Türkiye’nin NATO’nun vazgeçilmez üyesi olduğunu, sağlam ve güçlü bir üyesi olmaya devam edeceğini belirterek, Türkiye’nin NATO’nun tek müslüman üyesi olarak İslam coğrafyasıyla köprü vazifesi gördüğünü vurguladı.

İsrail temaslarını sürdüren İbrahim Kalın, dün SETA Brüksel ofisi tarafından düzenlenen Türkiye’nin NATO üyeliğinin 70’inci yılı konulu toplantıya video konferans yöntemiyle katıldı.

Son 70 yıldır Türkiye’nin NATO’da liderlik eden ve taahhütlerine bağlı üyelerinden olduğunun altını çizen Kalın, Türkiye’nin dünyanın farklı bölgelerinde çok çeşitli misyon ve operasyonlara katıldığını, bu anlamda ilk 5 üye arasında yer aldığını ifade etti.

‘İslam coğrafyasıyla köprüyüz’

Sözcü İbrahim Kalın, Türkiye’nin NATO’nun tek Müslüman üyesi olarak, İslam coğrafyasıyla köprü vazifesi gördüğünü dile getirdi. Türkiye’nin NATO’nun mevcut güvenlik mimarisine somut biçimde katkıda bulunduğunu vurgulayan Kalın, Türkiye’yi vazgeçilmez bir ortak olarak tanımladı.

Ukrayna krizine değinen Kalın, bunun genel olarak tehdit olarak görülse de NATO’nun kurduğu mekanizmalarla sorunu çözmesi açısından fırsat olarak da değerlendirilebileceğini belirtti. Kalın, buna örnek olarak NATO’nun önleyici diplomasi mekanizmasının verilebileceğini ve bir yandan Rusya’ya saldırganlığının kabul edilemez olduğu mesajı verilirken, diğer yandan bu mekanizmanın şimdi devreye konulması gerektiğini, Türkiye’nin bunu başından beri desteklediğini aktardı.

Nato müttefiklerinin terör örgütüne desteği

İbrahim Kalın, ABD başta olmak üzere NATO müttefikleri tarafından Suriye’de YPG/PKK’ya verilen destekten söz ederek, güvenliğin istikrarsız biçimde sağlanmaması gerektiğini, söz konusu desteğin hem Türkiye’nin ABD ve diğer müttefiklerle ilişkisini de baltaladığını hem NATO içinde birçok sürtüşme yarattığını hem de genel güvenlik kavramını zayıflattığını savundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, NATO’nun güvenlik konseptinin tüm terör tehditlerini kapsaması gerektiğini belirterek, “Türkiye gelecek yıllarda NATO’nun sağlam ve güçlü bir üyesi olmaya devam edecek.” ifadesini vurguladı.

‘Türkiye Nato’ya bağlılığını her alanda gösteriyor’

Avrupa Politika Merkezi Analistlerinden Amanda Paul, Türkiye’nin NATO’nun bütçesine düzenli katkıda bulunan, konumu sayesinde geniş bir coğrafyaya ulaşmasına imkan veren, personeliyle NATO’ya bağlılığını her alanda gösteren bir üye olduğunu ifade etti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *