Yemen’den uluslararası topluma “acil önlem” çağrısı

Yemen’den uluslararası topluma “acil önlem” çağrısı

Yemen hükümeti, uluslararası toplumu yaklaşık yedi yıldır iç savaşın devam ettiği ülkedeki krizle mücadele etmek için acil önlemler almaya çağırdı.

Yemen resmi haber ajansı SABA’nın haberine göre, Başbakan Muin Abdulmelik, geçici başkent Aden’de Avrupa Birliği Komisyonu Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Genel Müdür Yardımcısı Michael Koehler’in de içerisinde yer aldığı üst düzey bir Avrupalı heyeti kabul etti.

Yemen’deki endişe verici insani duruma ilişkin en sonuncusu dün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında yapılan uyarılara dikkati çeken Başbakan Abdulmelik, insani krizle mücadele etmek için acil eylem çağrısında bulundu.

“Savaşın devam etmesi, Husi milislerinin uzlaşmazlığı ve barış girişimlerini reddetmesinin getirdiği insani krize ciddi bir yaklaşımda bulunulması” çağrısı yapan Abdulmelik, Husi milislere ve İran’daki destekçilerine barış sürecine yanıt vermeleri, saldırılarını ve insani yardım yağmalamayı durdurmaları için baskı yapmak için sağlam pozisyon ve net bir dil kullanılmasını istedi.

Abdulmelik, Husi milislerinin uluslararası topluma şantaj yapmak, savaşı uzatmak, insani felaketi ikiye katlamak için insani yardım kartını kullanmaya devam ettiği iddiasında bulundu.

Husilerden duruma ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Birçok bölgede çatışma devam ediyor

İran destekli Husiler, Yemen’de Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Birçok bölgede çatışmaların aralıksız sürdüğü Yemen’deki iç savaşın, 2022’nin ilk günlerine kadar yaklaşık 377 bin kişinin hayatına mâl olduğu belirtiliyor.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, BM Güvenlik Konseyi’ne verdiği brifingde, iç savaşın sürdüğü Yemen’de finansman sorunu nedeniyle 8 milyon kişiye mart ayında gıda yardımının kesilebileceği uyarısını yapmıştı.

Yemen ordusu: Bazı mevkiler geri alındı

Yemen ordusunun basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, ordu güçlerinin ülkenin kuzeybatısındaki Sada ilinde Husi milislere yönelik operasyon başlattığı belirtildi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun savaş uçaklarıyla hava desteği sağladığı operasyonla, Sada iline bağlı Es-Safra ilçesindeki bazı stratejik mevkilerin Husilerden alındığı aktarıldı.

Öte yandan Yemen ordusuna ait “September Net” sitesinde yer alan haberde de Es-Safra ilçesindeki bazı bölgelerin geri alındığı operasyonda çok sayıda Husi milisin öldüğü ve yaralandığı ifade edildi.

Yemen hükümeti: Savaş nedeniyle petrol ve gaz gelirleri yüzde 80 azaldı

Yemen resmi ajansı SABA’nın haberine göre, Bakan Bazib, Mısır’ın başkenti Kahire’deki Arap Kalkınma Haftası Konferansı etkinlikleri kapsamında “sürdürülebilir kalkınma” konulu bir oturuma katıldı.

Bazib, oturumda yaptığı konuşmada, savaşın Yemen’in 2030 yılı için sürdürülebilir kalkınma hedeflerinde somut ilerleme kaydetmesini, yoksulluğu ve işsizliği azaltmasını, yaşam standardını iyileştirmesini, gıda güvensizliğini azaltmasını, eğitim, sağlık ve çevresel durum göstergelerini yükseltmesini engellediğini belirtti.

Savaş dolayısıyla üretim ve ihracatın askıya alınmasına bağlı olarak ülkenin petrol ve gazdan elde ettiği gelirin yüzde 80 azaldığını kaydeden Bazib, savaşın aynı zamanda iç kaynakların azalmasına ve hükümetin mali durumunun kötüleşmesine yol açtığını söyledi.

Hükümet raporlarına göre, Yemen’de petrol gelirleri temel olarak kamu bütçe kaynaklarının yaklaşık yüzde 70’ini, ülkenin toplam ihracatının yüzde 63’ünü ve gayri safi yurtiçi hasılasının da yüzde 30’unu karşılıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *