Bakan Nebati: Londra toplantıları muhteşemdi, gözlerinden anlaşılıyordu

Bakan Nebati: Londra toplantıları muhteşemdi, gözlerinden anlaşılıyordu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin dün katıldığı canlı yayında yaptığı Londra yorumu yine gündem oldu: Muhteşem geçti. Gözlerinden anlıyorsunuz…

Nureddin Nebati’nin, geçtiğimiz günlerde Londra’da yabancı yatırımcılarla bir araya geldiği toplantıda ‘Türkiye’deki enflasyon neden yükseliyor’ sorusuna “Enflasyonun yabancıların kültürel olarak anlayamayacağı sebepten yükseldiğini” söylemesi eleştirilere sebep olmuştu.

Nureddin Nebati, TRT sunucusunun son mevduat uygulamasının ardından sonuçlara dair rakamlarını sorması üzerine, rakamları vermek yerine ‘Gözlerime bakar mısınız? Ne görüyorsunuz? Ekonomi rakam işidir. Ekonomi gözlerdeki ışıltıdır’ diye yanıt vermesi tepki çekmişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Bloomberg HT-Habertürk ortak yayınında sorulara verdiği diğer yanıtlar ise şöyle:

Nebati, kur korumalı mevduatta dövizden dönüşlerin payının yüzde 49’a yükseldiğini açıkladı.

Yarın yastık altındaki altınlar için açıklanacak olan pakete de değinen Nebati, “Türkiye’de altın bir gerçek. Bu altınlar yastık altında duruyor. Bunların ekonomiye kazandırılması noktasındaki adımları biraz daha genişletelim. Bütün paydaşlarla birlikte geniş bir şekilde geleceğiz. 5 bin ton, 250 milyar dolar eder. Yüzde 10’u gelse 25 milyar dolar eder. Beklentimiz bunu çekebileceğimiz yönünde” dedi.

Londra’daki görüşmelerine ilişkin de konuşan Nebati, “Londra görüşmeleri muhteşem geçti. Oradaki yatırımcıların gözlerinden de anlıyorsunuz. Dönüşte bir iki yalan dolan dışında kötü bir haber çıkmadı” ifadelerini kullandı.

Nebati’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

20 Aralık tarihi bir gündü. Türkiye’nin makroekonomik göstergelerinde sorun yoktu. O gün ile psikolojik etkiyi ortadan kaldırdık. Kuru korumalı mevduatta dövizden dönüşlerin payı yüzde 49’a yükseldi. Dün akşam itibariyle 340 milyar TL’ye ulaştı KKM büyüklüğü. Yasanın verdiği imkan 31 Aralık 2022’ye kadar. Cumhurbaşkanımızın bu tarihten sonra bunu 1 yıl uzatma ya da vaktinden önce kesme yetkisi var. Bu enstrümandan çıkış optimal noktaya vardığımız zaman olacak.

Türkiye’de enflasyon içeriden ve dışarıdan kaynaklanıyor. Dünyada enflasyon temel bir problem. 1973 krizi sonrasında da aynı şeyler yaşandı. Batı ülkeleri ciddi bir müdahalede bulundu. Bu enflasyon başlarken bir öngörüde bulunmuştum. Dünya enflasyonu konuşmaya devam edecek. Çok sert de tedbir alamıyorlar. İçeride biz kurdan etkileniyoruz. 20 Aralık akşamına kadar döviz kurlarındaki fiyatlama hep bir sonraki adımlarla yapıldı. Spekülatif, manipülatif işlemler de oldu.

Model değişimindeki temel problem kur ve enflasyondu. Üzerimizde bir yük var. 3 ayın enflasyon yükü yüzde 27-28 civarında. Biz bu yükle bu yıla devam edeceğiz. Enflasyonda yaz aylarında gevşeme bekliyoruz. Türkiye’de toprak suya doydu, barajlar kapakları açmak zorunda kaldı. Tarımsal üretimde sıkıntı yaşanmayacak.

YASTIK ALTI ALTINLAR

Yarın bir paket açıklayacağız. Psikolojiyi tersine çevirmek için bir adım atacağız. Yıl sonunda yüzde 24’ler civarı bir enflasyon göreceğiz. Haziran ayı seçimlerinden önce Mayıs ayında enflasyonu tek hanede göreceğiz. Seçime tek haneli enflasyonla gideceğiz.

Türkiye’de altın bir gerçek. Düğünlere giderken altın götürürüz. Bu altınlar yastık altında duruyor. Bu altınların ekonomiye kazandırılması noktasındaki adımları biraz daha genişletelim. Darphaneyi ve bankaları bunun içine sokacağız. Akredite olan kuyumcular işbirliği ile bunu da Türkiye’ye yayacağız. Bütün paydaşlarla birlikte geniş bir şekilde geleceğiz. 5 bin ton, 250 milyar dolar eder. Yüzde 10’u gelse 25 milyar dolar eder. Beklentimiz bunu çekebileceğimiz yönünde. Burada psikoloji çok önemli. Temenni, istikrar, güven bunların hepsini bir araya getirdiğiniz zaman, KKM’ye olan ilgiyi altınla taçlandırdığımız zaman yatırımcı belli bir noktaya gelecek.

‘ŞU AN EN BÜYÜK SORUNUMUZ ENFLASYON’

Modelimiz üretim, ihracat odaklı. Bilişimde çok çok iyiyiz. 15-20 yılının öncesi değiliz. Böylesi bir noktada üst düzey teknoloji üretimini merkeze alan bir model. Bu model bir Türkiye modeli. Türkiye özgün bir ülke. Türkiye 21 Aralık itibariyle yeni bir dönüşüm yaparak güveni artırıcı adımları sağlıyor.

Model değişiminde her zaman sancılı bir dönem vardır. Biz enflasyon ve kur riskini üzerimize aldık. Bu riskin temizlenmesi lazım. Bir taraftan yatırım üretim adımları atarken bir taraftan da aldığımız riskleri üzerimizden atacağız. Yarın yeni KGF’nin ayrıntılarını paylaşacağız.

Şu an en büyük sorunumuz enflasyon. Kur sabit değil stabil gidiyor. Oynaklık en az seviyede. Yüzde 5 büyüme hedefimiz var. Ama bunu dengeli bir büyüme olarak ele alacağız. Enflasyonu azdırmasına izin vermeyeceğiz. Bütçe disiplini bizim en büyük avantajımız. Dolayısıyla disiplinden taviz vermeden büyüyeceğiz.

Şeffaf olan bir insanım. İnandığım şeyi söylerim. Londra’da enflasyonun kültürel sebeplerden yüksek olduğu sözü uydurma bir sözdür. Ama altın örneğinde olduğu gibi biz altına önem veririz. Bunu Londra’da yapsanız size ‘Ne yapıyorsunuz?’ derler. Londra’da, Berlin’de ve Washington sokaklarında dolar euro ne kadar diye sorsanız anlamı olmaz. Ama bizde takip ediliyor. Kur yükselince enflasyon yükseliyor. Bu bizim gerçekliğimiz. Bu ifadeden böyle bir anlam çıkarınca zorlama olur.

LONDRA GÖRÜŞMELERİ

Londra’da trilyon dolarla hükmeden yatırımcılarla görüşme yapmışım. Londra görüşmeleri muhteşem geçti. Oradaki yatırımcıların gözlerinden de anlıyorsunuz. Dönüşte bir iki yalan dolan haber dışında kötü bir haber de çıkmadı.”

(Yeniçağ)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *