Kays Said, Yüksek Yargı Konseyi’ni feshetti

Kays Said, Yüksek Yargı Konseyi’ni feshetti

Kurumu fesh etmesinin gerekçesi olarak Cumhurbaşkanı Said, “birçok suçun cezasız kaldığını ve cezalandırılma korkusu olmadan bu suçların işlendiğini, suç işleyenlerin yargıya sızan iktidardaki partiler tarafından korunduğunu” savundu.

Tunus Cumhurbaşkanlığının sosyal medya hesabından yayınlanan mesaja göre, Cumhurbaşkanı Said ile Başbakan Necla Buden Ramazan, Kartaca Sarayında bir araya geldi.

Görüşmede konuşan Said, “Yüksek Yargı Konseyi feshedildi ama ben yargıya asla dokunmayacağım. Çözüm için bu kararı almak zorunluluk haline gelmişti.” dedi. Ülkede yolsuzluğun önüne geçmek için bu kararın alındığını ifade eden Said, “Ülkede yolsuzluktan arınmayı sağlamak herkesin önünde eşit olduğu adil bir yargı ile sağlanabilir.” diye konuştu. Said, “birçok suçun cezasız kaldığını ve cezalandırılma korkusu olmadan bu suçların işlendiğini, suç işleyenlerin yargıya sızan iktidardaki partiler tarafından korunduğunu” savundu.

Yüksek Yargı Konseyi: Fesih yasal değil

İçişleri Bakanlığına 5 Şubat’ta yaptığı ziyaret sırasında geçici bir kararname çıkararak Yüksek Yargı Konseyini feshetme kararı alacağını söyleyen Said, şu ifadeleri kullanmıştı: “Şu andan itibaren bu Konsey tarihe karıştığını bilsin. Konsey mevkilerin satıldığı yer haline geldi. Yargıçlar sadakate göre atanıyor. Onların yeri şimdi oturdukları yer değil, sanıkların durduğu yerdir.”

Said’in Yüksek Yargı Konseyini feshetme niyeti olduğunu bildirmesinin ardından, başta yargı kurulları olmak üzere, Meclis ve ülkedeki birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinden söz konusu fesih kararının kabul edilmeyeceği açıklamaları geldi.

Yüksek Yargı Konseyinden yapılan açıklamada, “Anayasal ve bağımsız bir kurum olan Konseyin feshi için yasal bir dayanak yok. Kanunlar ve Tunus Anayasası Yüksek Yargı Konseyini feshetme mekanizmasından yoksundur.” ifadelerine yer verildi.

Yüksek Yargı Koseyi Başkanı Yusuf Buzahir de bugün yaptığı açıklamada, sabah saatlerinden itibaren emniyet güçlerince, idari personel ve Konsey üyeleri dahil binaya girişlerin engellediğini duyurmuştu.

Tunus Cumhurbaşkanı, 19 Ocak’ta Yüksek Yargı Konseyi üyelerine tanınan imtiyaz ve maddi yardımları kaldırdığını açıklamıştı. Said’in bu kararı ülkedeki birçok kesim tarafından yönetimin yargıya müdahalesi olarak değerlendirilmişti.

Yüksek Yargı Konseyinin görevleri

Yüksek Yargı Konseyi, yetkileri çerçevesinde yargının sağlıklı işleyişi ve yargının bağımsızlığını Tunus Anayasası ve uluslararası sözleşme hükümleri doğrultusunda güvence altına alan anayasal bir kurum olarak biliniyor.

Görevleri arasında, “bütçe taslağının görüşülmesi ve onaylanması, yıllık raporun görüşülmesi ve onaylanması, yargının sağlıklı ve bağımsız işleyişinin sağlanması için gerekli reformların önerilmesi, adaletin tesisi ve idaresine ilişkin kanun tasarıları ile teklifleri hakkında görüş bildirmek” yer alıyor.

AB: Endişe duyuyoruz

AFP’nin haberine göre, AB Komisyonu sözcülerinden Nabila Massrali, Birliğin Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in Yüksek Yargı Konseyi’ni feshetme kararından “kaygı duyduğunu” ve “yargı bağımsızlığının önemi” konusunda ısrarcı olduğunu söyledi. Massrali, “Cumhurbaşkanı’nın Yargı Yüksek Kurulunun feshedilmesine ilişkin son açıklamaları da dahil olmak üzere Tunus’taki durumun gelişimini endişeyle takip ediyoruz.” dedi. Tunus halkının egemenliği, kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığının ülkenin demokrasisi, istikrarı ve refahı için kilit unsurlar olduğunu savunan Massrali, “Bunun gibi önemli reformlar, ne kadar önemli ve gerekli olursa olsun, kapsayıcı ve şeffaf bir süreç sonunda olmalıdır.” diye konuştu.

BM: Yargı sistemine saygı gösterin

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, günlük basın brifinginde, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in Yüksek Yargı Konseyi’ni feshetmesinin “endişe kaynağı” olduğunu söyledi. Haq, “Ülkedeki yargı mercileri ve yargı sistemine adil davranılması ve saygı gösterilmesi gerek.” dedi.

ABD: Yargının bağımsızlığına saygı gösterin

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in Yüksek Yargı Konseyini feshetmesinden endişe duyduklarını belirtti, Tunus hükümetinin yargının bağımsızlığına “saygı göstermesi” çağrısı yaptı. Price, günlük basın brifinginde, bağımsız yargının, etkili ve şeffaf bir demokrasinin temel unsuru olduğunu ileri sürerek, “Tunus hükümetinin, anayasada öngörüldüğü şekilde yargının bağımsızlığına saygı gösterme taahhütlerini yerine getirmesi önemlidir. Amerika Birleşik Devletleri, Tunus’ta, siyasi partileri, sivil toplumu ve sendikaları temsil eden çeşitli seslerin, devam eden ulusal istişarelere dahil edilmesi yoluyla Tunus halkının özlemlerine yanıt verecek ve insan haklarına saygı gösterecek hızlı bir siyasi reform sürecine yönelik çağrılarını yineliyor.” ifadelerini kullandı.

Price ayrıca, Tunus hükümetini, mali durumu istikrara kavuşturmak ve Tunus’un büyüyen ekonomik zorluklarını ele almak için gereken ekonomik reformları uygulamaya öncelik vermeye çağırdıklarını anlattı.

Tunus’taki siyasi kriz

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Said’in geçen yıl açıkladığı olağanüstü kararların ardından siyaset, ekonomi ve yargı alanında yaşanan krizler artarak devam ediyor.

Said, 25 Temmuz 2021’de ilan ettiği olağanüstü kararlarla parlamentonun çalışmalarını dondurdu ve milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırdı. Said, 22 Eylül’de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını tamamen kendine bağladı. Cumhurbaşkanı’nın aldığı tüm bu kararlar, ülkede bir tür “istisnai durum” oluşmasına yol açtı. Bazı kesimler Said’in kararlarını “darbe” olarak nitelendiriyor.

Tunus Cumhurbaşkanı, 19 Ocak’ta da Yüksek Yargı Konseyi üyelerine tanınan imtiyaz ve maddi yardımları kaldırdığını duyurmuştu. Said’in bu kararı birçok kesim tarafından yönetimin yargıya müdahalesi olarak değerlendirilmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *