Lübnan Başbakanı Mikati, Türkiye’de

Lübnan Başbakanı Mikati, Türkiye’de

Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştiren Lübnan Başbakanı Mikati ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, kardeşlik ve işbirliği vurgusu yapıldı.

Resmî ziyaret için Türkiye’de bulunan Lübnan Cumhuriyeti Başbakanı Necip Mikati ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşme öncesinde Lübnan Başbakanı Mikati’yi resmî törenle karşıladı. Erdoğan ve Mikati’nin tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin millî marşları çalındı. Lübnan Başbakanı Mikati’nin tören kıtasını selamlamasından sonra iki lider heyetlerini birbirlerine takdim etti.

Türkiye ve Lübnan bayrakları önünde el sıkışarak basın mensuplarına poz veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Lübnan Başbakanı Mikati, daha sonra baş başa ve heyetler arası görüşmelerini gerçekleştirmek üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geçti. Erdoğan ve Mikati arasında baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Mikati: Her zaman yanımızda yer aldınız

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret etmekten şeref duyduğunu belirten Mikati, iki ülke arasındaki derin ilişkileri ele aldıklarını söyledi. Mikati, son dönemde iki ülke ilişkilerini güçlü şekilde daha ileriye götürecek siyasi, ekonomik, turizm ve kültürel alanlarda iş birliği ve anlayış ufkunun varlığının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı geçmişten tanıdığını vurgulayan Necip Mikati, bundan dolayı Erdoğan’ın “Lübnan’a ne kadar önem atfettiğini ve ilişkileri ne denli güçlendirme yönündeki arzusunu” bildiğini dile getirdi. Mikati, “Bu kapsamda Lübnan’a tüm platformlarda yardım sunmak için ne tür çaba içerisinde olduğunuzu biliyoruz. Lübnan’ın içinden geçtiği kriz konusunda her zaman nasıl çağrılarda bulunduğunuzu ve destek eli uzattığınızı biliyoruz. Her zaman yanımızda yer aldınız.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde Lübnan-Türkiye ilişkilerini, Suriyeli sığınmacılara yardım eli uzatmak ve onların tekrar ülkelerine ivedilikle geri dönmeleri konusunu ele aldıklarını aktaran Mikati, şöyle devam etti: “Daha güçlü bağlar oluşturmaktan hareketle bu ilişkilerimiz inşallah güçlü ve sağlam temeller üzerinden hareketle devam edecek. Siyasi, ekonomik, turizm ve bütün alanlarda güçlü adımlar atacağız. Ben şahsen bu çerçevede bakıyorum ki; ticari iş birliğimiz artmaktadır.”

Necip Mikati, yapılan görüşmelerde ortak çalışmalar, ikili iş birliği konularının hayata geçirilmesini ele aldıklarını ifade etti.

Türkiye’yi ziyaret ettikleri zaman Türkiye’nin her zaman bir açılım içinde ve itidalli bir ülke olduğuna şahit olduklarını anlatan Mikati, “Bu ülkede bir modernlik söz konusu. Zatıaliniz bunları kök saldınız. Türkiye’nin batı ile doğu arasında güçlü bir köprü olmasını sağladınız. Temel bir stratejik ülke olarak tabii ki Türkiye’nin onlarca yıldır kalkınmasını sağladınız. Sizin öncülüğünüzde biz bunu görüyoruz. İlişkilerimiz bitmeyecektir, hep devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Mikati, kendi ve bakanları adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a misafirperverliği için de teşekkür etti.

Erdoğan: Sıkıntılarınızı kendi sıkıntımız, başarılarınızı kendi başarımız olarak görüyoruz

Lübnan Başbakanı Mikati ve heyetini Ankara’da misafir etmekten büyük bahtiyarlık duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir kez de sizlerin huzurunda kendilerine hoş geldiniz diyorum. Lübnan’la malumunuz derin tarihî, kültürel ve beşeri bağlara sahibiz. Lübnanlı kardeşlerimizin sıkıntılarını kendi sıkıntımız, başarılarını kendi başarımız olarak görüyoruz” dedi.

Lübnan Başbakanı Mikati’nin ziyaretini, Lübnan halkının beşeri, kültürel ve sosyal zenginliğini yansıtan çok geniş bir heyetle gerçekleştirdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunu, Lübnan’ın Türkiye’ye atfettiği önemin bir nişanesi olarak değerlendiriyoruz. Biz de Türkiye ve Türk Milleti olarak, Lübnanlı kardeşlerimizle, Lübnan halkının tamamıyla iş birliğimizi, dayanışmamızı güçlendirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmelerinde Türkiye-Lübnan ilişkilerini kapsamlı biçimde ele aldıklarını belirterek şunları kaydetti: “İş birliği imkânlarının geliştirilmesi üzerinde durduk. Değerli Dostumla Lübnan’a nasıl katkı sağlayabileceğimizi, hangi ilave adımları atabileceğimizi birlikte istişare ettik. Malumunuz, Beyrut Limanı patlamasını izleyen ilk günlerde yardımcım ve dışişleri bakanımı Lübnan halkıyla olan dayanışmamızı göstermek amacıyla derhal Beyrut’a göndermiştim. Keza, geçen Ağustos ayında Akkar’da yaşanan patlamanın ardından da ambulans uçaklarıyla Lübnanlı kardeşlerinin yardımına ilk koşan ülke, Türkiye oldu. Bunu yaparken de Lübnan halkı arasında hiçbir ayrım gözetmedik.”

Dün olduğu gibi bugün ve yarın da kara gün dostu olarak Lübnan’ın yanında durmaya devam edeceklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Lübnan Hükûmeti’nin reform çabalarına destek vermeye hazır olduğumuzu vurguladım. Bu çerçevede, kamu hizmetlerinin dijital dönüşümü noktasında tecrübe paylaşımına hazır olduğumuzu belirttim” dedi.

Salgın şartlarına rağmen ticaret hacminin 2021 yılında yaklaşık yüzde 80 artışla 1,8 milyar dolar düzeyine ulaştığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii biz bunu yeterli bulmuyoruz. Bu rakamı daha yukarılara taşımak amacıyla atabileceğimiz adımları ele aldık. 2010 yılında imzaladığımız Serbest Ticaret Anlaşması’nın bir an evvel yürürlüğe girmesine bu bakımdan büyük önem atfediyorum. Ayrıca, Karma Ekonomik Komisyon toplantımızı da en kısa sürede düzenlemek noktasında mutabık kaldık. Türk ürünlerinin; fiyat, kalite, nakliye maliyeti gibi birçok açıdan Lübnan pazarı için uygun ve cazip olduğuna inanıyorum. Biz de Lübnan’dan ithal ettiğimiz ürünleri bu kapsamda çeşitlendirmeyi arzu ediyoruz. Firmalarımızın, Beyrut Limanı’nın yeniden inşası dâhil, önemli altyapı projelerini üstlenmeye hazır olduğunu ifade ettim” diye konuştu.

TİKA’nın, Sayda’daki Türk Hastanesi dâhil, 2010’dan beri Lübnan’da toplam bütçesi 34 milyon doları aşan 140’dan fazla proje icra ettiğini hatırlatana Cumhurbaşkanı Erdoğan, “TİKA’nın yanı sıra Türk Kızılay, diğer kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerimizle birlikte Lübnan’a yönelik insani ve teknik yardımlarımızı önümüzdeki dönemde de artırarak sürdürmekte kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Lübnan’ın güvenlik ve istikrarına verdiğimiz önem doğrultusunda, Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü UNIFIL’e katkımızı devam ettireceğiz. Turizm alanında daha fazla iş birliğine açığız. Türk Hava Yolları, Lübnan’a daha fazla turist gelmesini teşvik amacıyla 1 Aralık-28 Şubat dönemi için Beyrut varışlı tüm uçuşlarında yüzde 20 indirim yaptı. Mayıs ayına kadar sürecek benzer bir kampanya üzerinde de çalışıyor. Eğitim alanında da dayanışmamızı sürdürüyoruz. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde hâlen 2 bine yakın Lübnanlı eğitim görüyor.  Yalnızca geçtiğimiz sene 34 Lübnanlı öğrenci Türkiye Burslarından faydalandı. Bu sayının daha da artırılması için iş birliğine hazırız” şeklinde konuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *