Fransa Büyükelçisi protesto edildi

Fransa Büyükelçisi protesto edildi

Fransa’nın Beyrut Büyükelçisi Anne Grillo, bazı siyasetçilerle ve STK temsilcileriyle görüşmek için gittiği Lübnan’ın Sayda kentinde protesto edildi.

Lübnan’ın Sayda kentinde toplanan bir grup eylemci, 1984’ten beri Fransa’da hapiste bulunan Lübnanlı George Abdullah’ın mahkumiyet süresinin dolmasına rağmen serbest bırakılmamasına tepkilerini göstermek için Grillo’ya karşı gösteri düzenledi. Eylemciler, Büyükelçi Grillo’nun görüşme programının olduğu kentteki sinema binasının girişinde toplandı.

AA muhabirine konuşan görgü tanıkları, sinema önünde gösterilerin büyümesi üzerine olay yerine takviye güvenlik gücü gönderildiğini ve bu sırada arbede çıktığını söyledi. Arbede sonucu bazı göstericilerin hafif şekilde yaralandığı, Büyükelçi Grillo’nun da yaklaşık 1 saat sinema binasında beklemek zorunda kaldığı kaydedildi. Göstericilerin sinema önünde Abdullah’ın serbest bırakılması için sloganlar attığı belirtildi.

“Fransa’nın en eski mahkumu”

Filistin direnişine katılan George Abdullah, 1984’te Fransa’da bulunduğu sırada tutuklandı. Abdullah, 1987’de, “biri İsrailli diğeri Amerikan iki diplomatın öldürüldüğü suikasta yardakçılık yapmaktan” müebbet hapis cezasına mahkum edildi.

Hapiste geçirdiği en az 37 yılın ardından “Fransa’nın en eski mahkumu” olarak anılan George Abdullah, arkadaşları ve yakınlarının ifadelerine göre, mahkumiyet süresini tamamlamasına rağmen yasal bir gerekçe bulunmaksızın Fransa tarafından alıkonuluyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *