Göç İdaresi, “Resmi sitede FETÖ reklamı” iddiasına yanıt verdi

Göç İdaresi, “Resmi sitede FETÖ reklamı” iddiasına yanıt verdi

Habertürk yazarı Fatih Altaylı’nın “Resmi Sitede FETÖ Reklamı” başlıklı 29 ocak 2022 tarihli yazısına, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Başkanlığından yalanlama geldi.

Kurumun sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, “Sayın Fatih Altaylı’nın “Resmi Sitede FETÖ Reklamı” adlı köşe yazısında geçen ifadeler bühtan olup, Başkanlığımıza yönelik bu iftiranın acilen düzeltilmesini bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Göç İdaresi Daire Başkanlığı, Altaylı’nın “Resmi Sitede FETÖ Reklamı” başlıklı köşe yazısında geçen ifadelere tepki gösterdi. Kurumun sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, “Sayın Fatih Altaylı’nın “Resmi Sitede FETÖ Reklamı” adlı köşe yazısında geçen ifadeler bühtan olup, Başkanlığımıza yönelik bu iftiranın acilen düzeltilmesini bekliyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Göç İdaresi Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Habertürk Gazetesi Köşe Yazarı Sayın Fatih Altaylı’nın 29 Ocak 2022 tarihinde yayımlanan “Resmi Sitede FETÖ Reklamı” başlıklı yazısında; Göç İdaresi Başkanlığına ait Live in Türkiye sitesinde Türkiye’de konut bulmak için üç sitenin önerildiği ve bu siteler içerisinde FETÖ terör örgütüne aidiyeti nedeniyle kapatılan Zaman Gazetesinin isminin geçtiği iddiasında bulunmuştur. Haberde bahsedilen içerikler kesinlikle Göç İdaresi Başkanlığımıza ait Live in Türkiye sitesinde yer almamakta olup, kurumumuza ait sitede FETÖ terör örgütünün reklamı yapıldığı iddiaları da gerçeği yansıtmamaktadır.

Live in Türkiye sitesi, Başkanlığımızca Türkiye’de yaşayan veya yaşamayı düşünen tüm yabancıları, Türkiye’de yaşama dair pek çok konuda bilgilendirmek üzere hazırlanmış bir sitedir. 21 Ocak 2022 tarihinde hizmete açılan siteye www.liveinturkiye.com adı ile erişim sağlanmaktadır. Dolayısıyla hâlihazırda erişime açık olan sitenin www.liveinturkey.gov.tr olduğu ve Sayın Fatih Altaylı’nın iddiaları üzerine sitenin kapatıldığı şeklindeki ifadeler tamamen gerçek dışıdır.

Sayın Fatih Altaylı’nın yazısında yer alan ifadelerin Google arama motoruna Live in Turkey yazıldığında listelenen sonuçlar arasında olduğu ve aşağıda görseli sunulan www.internations.org adlı sitenin Living in Turkey başlıklı bölümünde yer aldığı görülmektedir. Bahse konu site ve içerik ile kurumumuza ait olan Live in Türkiye’nin hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır.

Kurumumuza ait olan barınma ile ilgili bilgilerin yer aldığı sitemizin ilgili bölümü aşağıda belirtilen şekilde olup, hiçbir gazete ve kişiye atıf yapılmamaktadır.

Yukarıdaki açıklamamızdan da anlaşılacağı üzere söz konusu yazıda geçen ifadeler bühtan olup, Başkanlığımıza yönelik bu iftiranın acilen düzeltilmesini bekliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Fatih Altaylı ne demişti?

29 Ocak’ta Habertürk’te yayımlanan yazısında Göç İdaresi Başkanlığı’nı konu alan Fatih Altaylı, bu başkanlığa ait “Live in Türkiye” isimli internet sitesini konu almış, “Göç İdaresi’nin yabancılara yönelik Türkiye hakkında bilgi ve Türkiye’de yaşama kılavuzu veren bölümünde önerilen gazete “Zaman” iddiasında bulunmuştu.

Altaylı şöyle demişti:

“Bu ülkede gerçekten FETÖ ile mücadele ediliyor mu, yoksa bizi mi kandırıyorlar?

Bunu sormamın kırk farklı sebebi var ve şimdi yazacaklarım da bunlardan bir tanesi.

Biliyorsunuz, Türkiye’ye kaçak veya yasal yollardan gelen yabancıların ve sığınmacıların sorunlarını çözmek, bunların ülkeye intibakını sağlamak için kurulmuş bir yapı var.

Bunun adı Göç İdaresi Başkanlığı.

Bildiğimiz kadarı ile bu zor görevin altından da olabildiğince iyi kalkıyorlar en azından çabalıyorlar.

Göç İdaresi Başkanlığı’nın bir de “Live in Türkiye” diye bir sitesi varmış.

Halk TV’de bu sitenin tanıtımını yapan bir haber görünce girip kendim bakayım dedim.

Ve girip okuyunca gözlerime inanamadım.

Devletin resmi kurumunun, Türkiye’de yaşama rehberi sunan sitesinde Türkiye’de konut bulmak için üç kaynak öneriliyor.

Bunlar Hürriyet, Zaman ve Milliyet gazeteleri.

Şaka yapmıyorum.

Göç İdaresi’nin yabancılara yönelik Türkiye hakkında bilgi ve Türkiye’de yaşama kılavuzu veren bölümünde önerilen gazete “Zaman””

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *