Akaryakıta şimdi de komisyon zammı geliyor!

Akaryakıta şimdi de komisyon zammı geliyor!

Zam üstüne zam gelen akaryakıt fiyatları raydan çıkıyor! Kâr marjı zammının geleceği benzin, motorin ve LPG’ye şimdi de kredi kartı komisyonunun yansıtılması gündeme geldi.

Dolar kuru ve Brent Petrol fiyatlarının yükselmesiyle zam üstüne zam gelen akaryakıt fiyatlarında kâr marjı zammının ardından kredi kartı komisyonu zammı da geleceği ortaya çıktı.

TABGİS Başkanı, zammı Fuat Oktay’dan bizzat istedi

TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar ve Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüşmüştü. Akaryakıt istasyonlarının kâr marjlarının artırılmasına ilişkin yapılan görüşmenin detayları ortaya çıktı.

Sektör kaynaklarından elde edilen bilgilere göre; görüşmede akaryakıtta kredi kartı ile yapılan satışlarda “çift fiyat” sistemine geçilmesini, banka komisyonunun vatandaşa yani pompaya yansıtılması gündeme geldi.

Milli Gazete’nin aktardığına göre, görüşmede, TABGİS Başkanı Zülfikar’ın Fuat Oktay’a, “Akaryakıtta, kredi kartı kullanım oranları yüzde 95’e geldi. İnsanlar geçim sıkıntısı yaşıyor ve kredi kartını bir geçim mekanizması olarak görüyor. Bir depo bin liraya doluyor ve bu paranın vatandaşın cebinde nakit olmasını beklemeyebiliriz. Tabii bu durumun bütün yükünü akaryakıt istasyonları çekiyor. Bununla ilgili çift fiyat sistemine geçilsin” dediği öğrenildi.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş ise, kâr marjının artmasını istediklerini ve bu artışın pompaya yansıyacağını söyledi.

Benzin, Motorin ve LPG fiyatları ne oldu?

Dolar kuru ve Brent Petrol fiyatlarının yükselmesi akaryakıt fiyatlarına zam üstüne zam gelmesine neden oldu. 2022’nin ilk ayında benzin ve motorin 3 kez açık, 4 kez de gizli gizli zam yapıldı.

Son zamlarla birlikte benzinin litresi 14 TL 14 kuruşa, motorin litresi de 14 TL 36 kuruş çıktı. LPG ise benzin ve motorinden aşağıda kalmadı. 11 Ocak’ta 29 kuruş zam gelen LPG, 9.36 TL’ye çıktı.

Brent Petrol’ün 90 doları aşması ve istasyonların kâr marjının artmasını istemesi akaryakıt fiyatlarına yeni zammı gündeme getirdi. Enflasyonun yüksek çıkmaması için Şubat ayının başına ötelenen akaryakıt zammına dair sektör kaynakları ilk etapta hafta ortasında (çarşamba günü) benzin ve motorine 70 kuruş zam bekliyor.

 

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *