TÜİK Başkanı Erdal Dinçer görevden alındı

TÜİK Başkanı Erdal Dinçer görevden alındı

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan bir diğer karara göre, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Prof. Dr. Erdal Dinçer görevden alındı, yerine Erhan Çetinkaya atandı. Başkan Yardımcılığı’na da İbrahim Demir atandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda “2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 38’inci maddesiyle 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 2, 3 ve 7’nci maddeleri gereğince, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı görevini yürütmek üzere görevlendirilen Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer’in bu görevi sonlandırılmış ve Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığına Erhan Çetinkaya atanmıştır” denildi.

Enflasyon rakamları dolayısıyla tartışmaların göbeğinde olan TÜİK’te beklenen değişim gerçekleşti. Dünya gazetesine geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, enflasyon rakamlarına ilişkin tartışmalar için Dinçer, “Enflasyon hesabında ben 84 milyona karşı sorumluyum, bir yanlışa imza atarsam 84 milyonun hakkını yemiş olurum. Biliyorsunuz, milyonlarca çalışan bizim açıkladığımız enflasyona göre zam alıyor. Şimdi o insanların adeta geliriyle oynamak, hakkını yemek… Bunu yapmam.” ifadelerini kullanmıştı. Dinçer, “İstatistiki verilerden söz ediyoruz; devlet sırlarının muhafaza edildiği bir kurumdan değil! Bir hesaplamanın yanlış yapıldığını söylemek, ileri sürmek başka bir şey; hesaplamanın doğru yapılıp açıklanan oranın çarpıtıldığını söylemek başka bir şey! İlkini ileri sürebiliriz, eleştirilecek yönler bulabiliriz muhtemelen vardır da. Ama ikinci çok iddialı bir yaklaşım. Bunu da iddia edebiliriz ama arada bir de düşünelim ‘TÜİK nasıl bir kurum ki hesapladığı doğru oranları hiç sızdırmadan yıllardır gizlemeyi başarıyor’ diye…” demişti.

TÜİK’in enflasyon rakamları üzerine tartışmalar sürerken CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Aralık ayı başında TÜİK’ten randevu istemiş, talebine karşılık alamayınca da TÜİK binasına gitmiş ancak içeri alınmamıştı. TÜİK kapısı önünde basın açıklaması yapan Kılıçdaroğlu, enflasyon rakamlarının güven vermediğini vurgulamıştı.

Yeni Başkan Erhan Çetinkaya

1981 yılında Malatya’da doğan Erhan Çetinkaya, iİlk, orta ve lise eğitimini Malatya’da tamamladı. Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 2004 yılında mezun oldu. 2004-2005 yılları arasında Cybersoft Enformasyon Teknolojileri’nde analist ve proje mühendisi olarak çalıştı. 2005 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda göreve başlayarak 2012 yılına kadar Denetim ve Risk Yönetimi dairelerinde banka denetimi ve bankacılık mevzuatı konularında çalıştı.

Daha sonra ABD’de Duke Üniversitesi The Fuqua School of Business’tan MBA (İşletme Yüksek Lisansı) diplomasını alarak 2014 yılında tekrar BDDK’daki görevine döndü. 2015 yılında Risk Yönetimi Daire Başkanı olarak görevlendirildi.

İsviçre’de yer alan Basel Committee on Banking Supervision bünyesindeki çalışma gruplarında Türkiye’yi temsil etti. CFA (Certified Financial Analyst) ve FRM (Financial Risk Manager) sertifikaları sahibi olup Eylül 2017’den Aralık 2019’a kadar Vakıf Katılım Bankası A.Ş.’de Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini sürdürdü.

20 Aralık 2019 tarihi itibarıyla BDDK Başkan Yardımcısı olarak atandı. 28 Ocak 2022 tarihli Cumhurbaşkanı kararı ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı’na atandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *