Fahrettin Altun’dan holokost için İngilizce mesaj: Kurbanlarını saygıyla anıyorum

Fahrettin Altun’dan holokost için İngilizce mesaj: Kurbanlarını saygıyla anıyorum

Nazilerin Yahudi kurbanlarını anmak için dünya çapında ilan edilen holokost anma gününe Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da yayınladığı İngilizce mesaj ve bir video ile iştirak etti. Altun, “milyonlarca Yahudi’nin katledilmesine yol açan koşullar bugün hala mevcut” iddiasında bulundu.

Fahrettin Altun, Twitter hesabından yayımladığı mesajında şu ifadeleri kullandı:

“On International Holocaust Remembrance Day, I respectfully remember all victims of that genocide. To combat all forms of racism, Islamophobia and discrimination is our greatest obligation as human beings. Let us take this opportunity to say yet again:”A fairer world is possible.”

(Uluslararası Holokost Anma Günü’nde bu soykırımın tüm kurbanlarını saygıyla anıyorum. Irkçılığın, İslamofobinin ve ayrımcılığın her türlüsüyle mücadele etmek insanlık olarak en büyük yükümlülüğümüzdür. Bu vesileyle bir kez daha hatırlatalım. Daha adil bir dünya mümkün.)

Fahrettin Altun ayrıca paylaştığı İngilizce bir videoda ise, holokostun insanlık tarihinin en karanlık süreçlerinden biri olduğu öne sürülerek, bu soykırımın, nefretin, antisemitizmin, şiddetin ve cehaletin tezahürü olduğu belirtildi.

“Milyonlarca Yahudi’nin katledilmesine yol açan koşullar bugün hala mevcut”

Videoda şu ifadeler kullanıldı:

“Maalesef, bu korkunç felaketin üzerinden 80 yıl geçmiş olsa da milyonlarca Yahudi’nin katledilmesine yol açan koşullar bugün hala mevcut. Toplumlarımızın aşırı sağ, ırkçılık, İslamofobi, antisemitizm, yabancı düşmanlığı ve nefret söyleminin yükselişiyle kutuplaştırılması insanlığın ortak değerlerine karşı açık bir tehdit oluşturmaktadır. Uluslararası topluluk olarak geçmişteki hatalardan ders alamamamız, Kamboçya, Ruanda ve Bosna’da soykırım suçunun yeniden işlenmesine sebep oluştur. Küresel toplumun nefrete karşı harekete geçmesi, dayanışmayı güçlendirmesi ve bütün insanlık için merhameti öne çıkarması bir zorunluluktur. Tarihteki vahşetlerin tekrarlanmasını engellemek, mağdurlar için adaleti temin etmek ve soykırımdan etkilenen herkesin onuruna sahip çıkmak için çabalamalıyız.”

Bugünün, Nazilerin Yahudi kampı Auschwitz-Birkenau’nun kurtuluş yıldönümü olduğu da vurgulanan videoda, “Uluslararası Holokost Anma Günü’nde, Holokost kurbanlarını anıyor, insan haklarının korunması, iyileştirilmesi ve ırkçılık, İslamofobi, yabancı düşmanlığı, antisemitizmle mücadele edilmesi, çaba gösterilmesi konularındaki sarsılmaz kararlılığımızı yineliyoruz. Her ırktan, kökten ve dinden insan için daha adil bir dünyanın mümkün olması ancak uluslararası iş birliğiyle mümkündür.” ifadelerine yer verildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *