BM, Afganistan’a 4,4 milyar dolarlık yardım çağrısını 8 milyar dolara çıkardı

BM, Afganistan’a 4,4 milyar dolarlık yardım çağrısını 8 milyar dolara çıkardı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Antonio Guterres, “Afganların bu fırtınayı atlatmasına yardım etmezsek bölge ve dünya bunun bedelini ağır ödeyecek.” şeklinde konuştu, Afganistan için “beyaz cehennem” ifadesi kullandı!

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi’ne brifinginde, Taliban’ın yönetimi ele almasının ardından Afganistan’da durumun ”pamuk ipliğine bağlı” olduğunu savundu. Afganistan’da ekonominin çökmenin eşiğine geldiğini söyleyen Guterres, “Günlük hayat, Afganlar için donmuş bir cehenneme dönüştü.” ifadesini kullandı.

Afganistan’da nüfusun yarısından fazlasının açlıkla karşı karşıya olduğunu ve son 20 yılın en kötü kuraklığının 9 milyon kişiyi kıtlığın eşiğine getirdiğini ifade eden Guterres, nüfusun yüzde 80’den fazlasının ise temiz içme suyuna erişiminin olmadığını belirtti.

‘Büyük bir göç getirir’

Afgan ekonomisinin çökmesinin büyük bir göçü de beraberinde getireceği uyarısı yapan Guterres, Afganistan’ın dondurulan döviz rezervlerinin serbest bırakılması ve Afganistan Merkez Bankasının yeniden devreye sokulması çağrısı yaptı.

Guterres, Dünya Bankası’nı Afganistan’ın yeniden inşası için ayrılan fondan geriye kalan 1,2 milyar doları da derhal serbest bırakmaya davet etti.

‘Ağır bedel öderiz’

Antonio Guterres, “Afganların bu fırtınayı atlatmasına yardım etmezsek bölge ve dünya bunun bedelini ağır ödeyecek.” şeklinde konuştu.

BM Afganistan Özel Temsilcisi Deborah Lyons ise Afganistan için daha önce 4,4 milyar dolar yardım çağrısı yaptıklarını ancak ilave 3,6 milyar dolara daha ihtiyaç duyulduğunu, 2022’de 8 milyar dolar gerekeceğini söyledi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *