Hollanda: Avrupa Birliği, kıtayı zar zor koruyabiliyor

Hollanda: Avrupa Birliği, kıtayı zar zor koruyabiliyor

Hollanda’da yeni kurulan hükümetin Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra, Rusya-Ukrayna gerilimine yönelik, “AB, kıtayı zar zor koruyabiliyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Hoekstra, dün gece katıldığı bir programda Rusya ile Ukrayna arasındaki meseleye değindi. Ukrayna-Rusya sınırında zor bir durumla karşı karşıya olunduğunu belirten Hoekstra, “AB, kıtayı zar zor koruyabiliyor.” ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği’nin ekonomik açıdan çok güçlü bir yapı olduğunu savunan Hoekstra, birliğin askeri ve jeopolitik açıdan yapması gereken çok fazla şeyin olduğunun altını çizdi.

Avrupa Birliği’nin Rus gazına bağımlılığa çözüm bulamayışını eleştiren Hoekstra, “Dürüst olmalıyız, bu konuda çok vakit kaybettik.” diye konuştu.

‘Rusya vanaları kapatırsa ABD’den yardım alırız’

Hoekstra, Rusya’nın Ukrayna’ya olası bir müdahalesi sonrasında Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yaptırım uygulayabileceğini ve bu durumda da Rusya’nın Avrupa Birliği’nin doğal gaz vanalarını kapatabileceğini kaydetti.

Bu senaryonun birçok bilinmeyene bağlı olduğunu aktaran Hoekstra, gazın kesilmesi durumunda ABD’den yardım alınabileceğini iddia etti.

Hoekstra, sorunun diplomatik yollarla çözülmesini umduğunu vurgulayarak, “Açık konuşmalıyız, tansiyon yükselmeye devam ederse bunun ciddi sonuçları olabilir.” dedi.

Hoekstra, Stoltenberg ile görüşmüştü

Hafta başında Brüksel’de olan Hoekstra, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le Ukrayna meselesini görüştüğünü açıklamıştı.

Hoekstra, Avrupa Birliği’nin Ukrayna meselesinde kararlı hareket etmesi gerektiğini ve sert yaptırımlar uygulamaya hazır olması gerektiğini ifade etmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *