Sedef Kabaş’ın tutuklanmasına ABD’den tepki

Sedef Kabaş’ın tutuklanmasına ABD’den tepki

Gazeteci Sedef Kabaş’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanması ve Sezen Aksu’nun yazdığı bir şarkı sözü nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘‘uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak da bizim görevimiz’’ sözlerine hedef olması, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın brifinginde gündeme geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, VOA Türkçe’nin Türkiye’nin gündemindeki iki olayla ilgili sorusuna, ifade özgürlüğüne vurgu yaparak yanıt verdi. Price, ‘‘İfade özgürlüğü evrenseldir ve bazıları tarafından tartışmalı ya da rahatsız edici olduğu düşünülen sözleri içerse de ifade özgürlüğünün korunması demokrasileri güçlendirir. Bahsettiğiniz olaylardan Sedef Kabaş’ın gözaltına alındığından haberdarız ve bu konuda hayalkırıklığı yaşıyoruz. Bu Türkiye’de olduğu kadar dünyanın diğer yerlerinde de aynı şekilde geçerli’’ dedi.

Price, Sezen Aksu tartışmaları ile ilgiliyse yorum yapmadı.

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın genel başkanlığını yürüttüğü AKP’nin teşkilatları Türkiye’nin 81 ilinde Sedef Kabaş ve birlikte Tele 1 televizyonunda yayınlanan Demokrasi Arenası’na katılan CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç ve CHP İstanbul milletvekili Aykut Erdoğdu için de suç duyurusunda bulunmuştu. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu da Sedef Kabaş’ın konuk olduğu Tele 1’in Demokrasi Arenası’na 5 hafta program durdurma ve yüzde 5 idari para cezası vermişti.

Sedef Kabaş’ın sosyal medya hesabından ise bir mesaj paylaşıldı. Mesajda, “Öğrendim ki, yalnız değilim… Biliyorum ki, örgütlü mezalimin en büyük kabusu, iyilerin dayanışması, direnişi ve cesaretidir” ifadeleri yer aldı.

(Dilge Timoçin / VOA News)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *