Rusya’da Merkez Bankası, kripto paraya karşı çıktı

Rusya’da Merkez Bankası, kripto paraya karşı çıktı

Önceki gün Avrupa Birliği’nden yapılan kripto madenciliğinin yasaklanması talebinin benzeri Rusya Merkez Bankası tarafından seslendirildi. Rus Merkez Bankası, Rus ekonomisinin olumsuz yönde etkilendiği gerekçesiyle kripto para birimlerinin ticaretini ve madenciliğini yasaklamayı önerdi.

Rusya Merkez Bankası tarafından hazırlanan “Kripto paralar: eğilimler, riskler ve önlemler” adlı raporda, bireysel yatırımcılar için kripto para birimlerinin, yapılan yatırımların tamamen kaybolması anlamına gelebileceği belirtildi.

Kripto para piyasasındaki büyümenin, bir balona dönüştüğüne işaret edilen raporda, “Rusya Merkez Bankası, Rusya’da kripto para madenciliğindeki mevcut ölçeğin ve daha da yayılmasının ekonomi ve finansal istikrar için önemli riskler taşıdığına inanıyor.” denildi.

Raporda, madenciliğin verimsiz bir şekilde elektrik kullanımına yol açtığı belirtilerek, “Buna göre, en iyi çözüm, Rusya’da kripto para madenciliğini yasaklamaktır. Kripto paralar, yasa dışı faaliyetlerde de kapsamlı bir şekilde kullanılıyor. Bu nedenle Rusya’nın ülkedeki ticaretini etkin bir şekilde yasaklayan yeni yasalara ve düzenlemelere ihtiyacı var.” ifadelerine yer verildi.

Rusya Merkez Bankası tarafından Ağustos 2021’de hazırlanan raporda, dünyada yapılan kripto para madenciliğinin yüzde 11’inin Rusya’da gerçekleştirildiği ortaya çıkmıştı.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) Başkan Yardımcısı Erik Thedeen de önceki gün yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nde (AB) Bitcoin gibi yüksek enerji tüketen kripto madenciliğinin yasaklanması gerektiğini bildirmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *