ABD: Rusya’nın Batı’ya karşı koyacak gücü yok

ABD: Rusya’nın Batı’ya karşı koyacak gücü yok

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken,Ukrayna krizinde bütün Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı birleştiğini belirterek, Moskova’nın buna karşı koyacak “karşılaştırılabilir bir güce sahip olmadığını” vurguladı.

Blinken, Berlin’de İngiliz, Fransız ve Alman mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmeden sonra basına Ukrayna krizi hakkında açıklamalarda bulundu.

Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı tek bir ses olarak yanıt verdiğini kaydeden Blinken, bu birlikteliğin kendilerine büyük bir güç verdiğini ve buna Rusya’nın yanıt veremeyeceğini ifade etti.

Blinken, “Biz her zaman bir konuda çok net olduk. Rus askeri güçlerinin Ukrayna’ya karşı yeni saldırgan eylemlerde bulunmak için Ukrayna sınırından geçmesi, ABD’den ve müttefiklerimizden hızlı ve sert bir yanıta yol açacaktır.” dedi.

Batı ile Rusya arasında Ukrayna krizi

Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinin ardından Ukrayna’nın NATO üyeliği için diplomatik girişimde bulunması Moskova’yı harekete geçirdi. Rusya Ukrayna sınırına 100 bin askeri birlik yığarken, Batı’da ‘Kiev Ruslar tarafından işgal edilecek’ endişesi başladı.

Rusya’nın olası Ukrayna işgalini engellemek için başta ABD olmak üzere NATO ülkeleri bir dizi girişimde bulundu. İki taraf arasında yapılan görüşmelerde ise bir sonuca ulaşılamadı.

ABD, Rusya’nın istediği güvenlik garantilerini vermedi ve isteyen ülkelerin NATO üyeliği için başvurabileceğini açıkladı. Moskova ise Ukrayna’nın NATO üyeliğini ulusal güvenlik tehdidi olarak gördüğünü duyurdu.

(euronews)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *