Yörsan’a ABD’li şirketten sonra yerli sahip

Yörsan’a ABD’li şirketten sonra yerli sahip

Matlı Holding, satış süreci devam eden Yörsan firmasını satın aldı. Susurluk İcra İflas Dairesi tarafından yapılan açık arttırmaya tek başına giren Matlı Holding, 6 aydır satış süreci devam eden Yörsan firmasının yeni sahibi oldu.

Bloomberght’den İrfan Donat’ın haberine göre, Türkiye’nin beyaz et ve yumurta sektöründe önde gelen firmalarından Keskinoğlu’nun yüzde 20’sini satın alarak yatırımlarını çeşitlendiren Matlı Holding, son olarak gıda şirketlerinden Yörsan’ı da bünyesine kattı.

Hatırlanacağı üzere Balıkesir’de 2019 yılında kayyum atanan ve hakkında iflas davası görülen Yörsan’ın Temmuz 2020’de iflasına karar verilmesinin ardından şirket icradan satışa çıkarılmıştı.

YÖRSAN’IN KİLOMETRE TAŞLARI

1964 yılında Yörükler Gıda Limited Şirketi adıyla kurulan Yörsan, 1979 yılında Susurluk’ta bir mandıranın alımıyla beraber 1984’te inşa edilen fabrikasının faaliyete başlamasıyla Yörsan A.Ş adını aldı.

1985 yılında şirket, pastörize süt üretimine ve kültür peynirciliğine başladı.

Yörsan, ağırlıklı olarak süt, peynir, ayran, tereyağı, kaymak ve krema olmak üzere ürünlerini ABD, Japonya, KKTC ve Orta Doğu ülkeleri dahil olmak üzere 20’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyordu.

Yörsan, 2014 yılında Birleşik Arap Emirlikleri merkezli bir şirket tarafından satın alındıktan sonra, 2018 yılında B.A.E şirketi Türkiye’deki fonlarını ABD’li bir şirkete sattı. Şirket ardından yaşadığı ekonomik sorunlardan dolayı konkordato ilan etti. 2019 yılında da kayyum atandı.

10 Temmuz 2020 tarihinde Yörsan’ın iflas talebi Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesi’nde kabul edildi. Susurluk İcra İflas Dairesinin 2020/1 sayılı İflas Kararına istinaden satışa çıkarıldı.

Susurluk İcra İflas Dairesi tarafından yapılan açık arttırmada Matlı Holding, Yörsan firmasının yeni sahibi oldu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *