Yunanistan’ın umut bağladığı EastMed’e ABD destek vermedi

Yunanistan’ın umut bağladığı EastMed’e ABD destek vermedi

Amerika Birleşik Devletleri, Doğu Akdeniz gazının Avrupa’ya taşınmasını öngören, İsrai, Kıbrıs ve Yunanistan arasında doğal gaz boru hattı olan EastMed projesine sıcak bakmadığını bildirdi.

Yunanistan medyasına göre, Washington’ın görüşünü açıkça belirtmesi, projenin uygulanmasını artık imkansız hale getirdi.

Adı açıklanmayan Yunan diplomatik kaynaklar, ‘ABD’nin Yunanistan tarafına, Doğu Akdeniz (EastMed) boru hattının mali açıdan uygulanabilirliği konusunda çekincelerini ilettiğini’ söyledi.

Bazı Yunan haber siteleri ise, Washington’ın gayrı resmi bir mektupla Türkiye’yi rahatsız etmemek için söz konusu boru hattını istemediğini bildirdiğini aktardı.

EastMed Projesi

İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan arasında Ocak 2020’de imzalanan EastMed, bölge ülkelerinin deniz sınırlarını dikkate almadan Doğu Akdeniz gazının Avrupa’ya taşınmasını hedefliyordu. Toplam bin 900 kilometre uzunluğundaki projenin 6 milyar euro civarında bir maliyetinin olması öngörülüyordu.

Kathimerini gazetesi, Washingon’ın EastMed boru hattına ilişkin (olumsuz) görüşlerini Yunanistan’ın yanı sıra Kıbrıs ve İsrail’e de bildirdiğini yazdı. Haberde, olumsuz kararın “ABD’nin çevre dostu olmayan enerji projelerini desteklememe” yaklaşımı ile bağlantılı olduğunun iletildiği belirtildi.

Öte yandan ABD’nin, bölgedeki devletlerin elektrik üretim yapılarını birbirine bağlamak için ara bağlantı güç kablolarına öncelik vermesi gerektiğine dikkat çektiği kaydedildi.

Güney Kıbrıs alarma geçti

Washington’un pozisyonu, EastMed’e büyük siyasi önem veren Güney Kıbrıs’ı alarma geçirdi.

EastMed boru hattı, Avrupa Birliği’nin Rus gazına olan bağımlılığını azaltmanın bir yolu olarak lanse edildi.

Ancak birçok uzman, İsrail, Mısır ve Kıbrıs’tan gelerek Yunanistan üzerinden AB’ye ulaşacak bin 250 kilometrelik sualtı doğal gaz boru hattının maliyetleri düşürmeyeceği görüşünü savundu.

ABD’nin kararının 3 nedeni

Yunanistan kamu yayın kuruluşu Washington muhabiri Lena Argiri, kişisel Twitter hesabından ABD’nin tavrına ilişkin şu iletiyi paylaştı: “Washington’ın gayrı resmi bir mektupla, EastMed doğal gaz boru hattına diplomatik destek vermemesinin 3 nedeni; 1-) Çevre koruma, enerji geçişi, yenilenebilir kaynaklara dönüş 2-) Ekonomik ve ticari canlılığın olmaması, 3-) Bölgede gerilim yaratması.”

Konuya ilişkin muhatap ülkelerden henüz bir yorum gelmedi.

(euronews)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *