Rusya’dan Blinken’in sözlerine cevap

Rusya’dan Blinken’in sözlerine cevap

“Ruslar evinize gelirse gitmez” diyen ABD Dışişleri Bakanı’nın sözlerine Rusya Dışişleri Bakanlığı “Amerikalılar evinize geldiğinde, hayatta kalmak, soyguna veya tecavüze uğramamak zor oluyor.” diye yanıt verdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Blinken’ın, Rusya’nın Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) kapsamında Kazakistan’a asker gönderilmesine öncülük etmesi ile ilgili açıklamaları değerlendirildi.

Blinken’ın Kazakistan’daki olaylarla ilgili “kaba şekilde şaka yaptığı” ileri sürülen açıklamada, “Blinken, tarih derslerini çok seviyorsa, şunu bilmeli: Amerikalılar evinize geldiğinde, hayatta kalmak, soyguna veya tecavüze uğramamak zor oluyor.” denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Yakın geçmiş değil, Amerikan devletinin 300 yıllık tarihi bize ders veriyor. Kuzey Amerika kıtasındaki Kızılderililer, Koreliler, Vietnamlılar, Iraklılar, Panamalılar, Yugoslavyalılar, Libyalılar, Suriyeliler ve kendi evinde davet edilmeyen bu misafirleri görme şansına sahip olan diğer talihsiz insanlar, bununla ilgili birçok şey anlatabilir.”

Blinken ne demişti?

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün, Rusya’nın Kazakistan’a barış gücü gönderme konusunda öncülük etmesine ilişkin “Bence yakın tarihten alınabilecek bir ders şu ki Ruslar bir kez evinize girdi mi, onları evinizden uzaklaştırmanız çok zordur.” ifadesini kullanmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *