Türkiye-İran sınırında 145 km’lik duvar

Türkiye-İran sınırında 145 km’lik duvar

Türkiye-İran sınırının Iğdır ve Ağrı bölümünde 2020 yılında yapımı tamamlanan 145 kilometrelik güvenlik duvarı, düzensiz göçmenlerin geçişini ve kaçakçılık ile terör olaylarının engellenmesi için kullanıldı.

Cumhurbaşkanlığınca Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi Projesi kapsamında başlatılan ve İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ile Sınır Yönetimi Daire Başkanlığı koordinasyonunda Türkiye-İran sınırının Iğdır ve Ağrı bölümünde 2020 yılında yapımı tamamlanan duvar 145 kilometre uzunluğunda.

Sınıra yapılan duvar ve çevresindeki başta gece görüş özellikli kameraların yanı sıra her türlü titreşim hareketlerini tespit edebilen akustik sistemler vasıtasıyla düzensiz göçmen geçişleri ile kaçakçılık olaylarını önleyen, araziye hakim personel, sınırı 7 gün 24 saat esasına göre kesintisiz gözetliyor.

Yıl boyunca Ağrı’nın yanı sıra Iğdır’da da hem polis hem jandarma hem de gümrük muhafaza memurlarınca yakalanan düzensiz göçmenler, ülkelerine yollanmak üzere geri gönderme merkezlerine teslim edildi.

Ağrı Valisi Osman Varol, AA muhabirine, İran sınırındaki Ağrı’da son yıllarda yakalanan düzensiz göçmenlerden yüzde 75’inin Afganistan, yüzde 10’unun Pakistan, yüzde 10’unun İran, yüzde 5’inin de diğer ülke vatandaşlarından oluştuğunu söyledi.

Ağrı-Iğdır sınırındaki güvenlik duvarının önemine işaret eden Varol, şunları dile getirdi:

“Temmuz 2021’de Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesiyle Afganistan vatandaşlarının ülkelerini terk etme sayısında artış bekleniyordu. Türkiye’nin hem transit hem de hedef ülke olması sebebiyle Afganistan vatandaşlarının sınırlarımızdan illegal giriş yaparak gelmesi beklenilmekteydi ancak yeni bir göç dalgası karşısında sınırımızda tamamlanan duvarın üzerine tel örgüler çekilmesi, kamera sistemlerinin geliştirilmesi, aydınlatma sistemlerinin kurulması ve devriye yolu yapılması gibi birçok önlem alınmıştır. Sınırda görevli personel sayısı artırılarak ülkemize giriş yapmak isteyenler engellenmiştir. Bu yıl Ağrı sınırından düzensiz göçmenlerin kaçak geçişlerine ilişkin engellenen kişi sayısı 28 bin 509’dur.”

“2020 ile 2021 yıllarını karşılaştıracak olursak kent içindeki yakalama oranları geçen yıla göre yüzde 60 oranında, hudut birliklerince ülkemize giriş yapmadan engellemeler ise yüzde 6 civarında azalmıştır. İlimizde yakalanarak ülkelerine geri gönderilen yabancı oranında ise yüzde 70 artış yaşanmıştır, operasyonlarda göçmenlerin ülkemize girmelerinde kolaylık sağlayan organizatörlerin yakalanmalarında yüzde 15’lik artış olmuştur. Organizatörlere mahkemelerce verilen tutuklama ve adli kontrol kararları sonrası araç kullanarak yapılan göçmen kaçakçılığı suçu yüzde 170 oranında azalmıştır. Gürbulak Gümrük Müdürlüğündeki düzensiz göçmen yakalamalarında ise geçen seneye göre yüzde 750 oranında artış görülmektedir. Bu artışın sebebi ise sınırda yapımı tamamlanan duvarın olması ve alınan askeri önlemlerdir.”

“Sınırımıza örülen duvar ve diğer önlemler sayesinde ülkemize girişler önemli ölçüde azalmış ve bu durum ilimizdeki yakalamaların oranında açıkça görülmektedir. İlimizdeki yakalamalarda gümrük birimlerince yapılan yakalamalar önemli yer kaplamakta, bu da duvarı aşamayan düzensiz göçmenlerin gümrüklü alanlardan geçmeye yönlendiğini göstermektedir. İlimizde yakalanan düzensiz göçmenlerin geri gönderilme oranındaki yüksek artış da düzensiz göçle mücadelede kapsamında önem arz etmektedir. Kolluk görevlerince yapılan operasyonlarda organizatörlerin yakalanmasındaki artış ve adli yaptırımlar, organizatörlerin direncini kırmaktadır. Düzensiz göçmenlerle yapılan mülakatlarda duvarı geçemeyerek geri dönen, geçmek için birden fazla deneme yapan göçmenlerin sayısında ciddi oranda artış görülmektedir.”

Iğdır Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Engin Sarıibrahim de Iğdır’ın İran, Ermenistan ve Azerbaycan’ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne komşu olduğunu belirterek, yaklaşık 200 kilometrelik sınır hattının bulunduğunu söyledi.

Iğdır’ın kara sınırları açısından Türkiye’nin en önemli kentlerinden olduğunu ifade eden Sarıibrahim, Türkiye-İran sınırının Ağrı-Iğdır bölümündeki modüler beton güvenlik duvarının önemine değindi.

Bu duvarın sınırdan kaçak geçişlerin ve kaçakçılık olaylarının önlenmesinde büyük yararının olduğunu dile getiren Sarıibrahim, “İlimiz etrafında, özellikle İran sınırı bölgesinde 2017’de ortaya çıkan düzensiz göçmen sorunuyla ilgili modüler beton duvar uygulamasına başladık. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla İçişleri Bakanlığımız tarafından bu süreç yürütülmeye başlandı. 2020 itibarıyla Iğdır çevresinde modüler beton duvar uygulamasını tamamlamış vaziyetteyiz.” diye konuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *