BM: Trablus’taki askeri hareketlilik çatışmaya dönüşebilir

BM: Trablus’taki askeri hareketlilik çatışmaya dönüşebilir

24 Aralık’ta yapılması planlanan seçimler öncesi, Libya’daki Birleşmiş Milletler Destek Misyonu (UNSMIL), başkent Trablus’ta güvenlik konusunda yaşanan gelişmelerin çatışmalara dönüşebileceği uyarısında bulundu.

UNSMIL, Trablus’un bazı bölgelerinde askeri birliklerin konuşlanması ve bazı caddelerin trafiğe kapatmasına ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

Başkentteki hareketliliğin çatışmalara dönüşebileceği uyarısında bulunulan açıklamada, “UNSMIL, Trablus’ta güvenlikle ilgili süren gelişmelerden endişe duyuyor.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca Libyalı etkin tüm taraflara “aklı selimle hareket etmeleri ve geçiş sürecinin başarıyla gerçekleşmesini sağlayacak seçimlerin barışçıl bir atmosferde yapılmasına katkı sunacak güvenli bir ortam hazırlamaları” çağrısında bulunuldu.

Trablus’taki askeri hareketlilik

Gün içinde Trablus’un Zaviye ve Bab bin Gaşir bölgelerinde ağır silahlı askeri araçlar konuşlandırılmış, bazı caddeler de toprak dökülerek trafiğe kapatılmıştı. Ayrıca Sidre ve Tarik eş-Şuk bölgelerinde de askeri hareketlenmeler gözlenmişti.

Bunun üzerine Trablus Üniversitesi de eğitime ara verildiğini ve güvenlik gerekçesiyle öğrencilerden evlerine dönmelerinin istendiğini açıklamıştı.

7 adaydan ‘ulusal çıkarların üstünlüğü’ vurgusu

Libya’nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter’e yakınlığıyla bilinen El-Hades televizyon kanalının haberinde, 24 Aralık’ta yapılması planlanan başkanlık seçimleri adaylarından Fethi Başağa ve Halife Hafter’in de aralarında bulunduğu 7 adayın Hafter milislerinin kontrolündeki Bingazi’de görüştüğü belirtildi.

Toplantıya katılan başkan adaylarının ulusal çıkarların önemi konusuna vurgu yaptığı kaydedilen haberde, “Toplantıya katılanlar, ulusal çıkarların tüm düşüncelerin üstünde ve ulusal uzlaşının geri dönülmeyecek bir ulusal seçenek olduğunu vurguladı.” ifadeleri kullanıldı.

Haberde ayrıca adayların, koordinasyon ve iletişimin sürdürülmesi, birliğin sağlanması ve Libyalıların iradesine saygı duyulması gerektiğini teyit ettiği belirtildi.

Hafter’e yakın sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, 24 Aralık’ta yapılması planlanan başkanlık seçimleri adaylarından Fethi Başağa, Halife Hafter, Ahmed Muaytik, Arif en-Nayid, Abdulmecid Seyfunnasr ve Şerif el-Vafi, Hafter milislerinin kontrolündeki Bingazi’de görüştüğü belirtilmişti.

Eski İçişleri Bakanı ve Misrata kentinden başkan adayı Fethi Başağa, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Bingazi ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirmişti.

Libya’daki seçim süreci

BM öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’de düzenlenen toplantılarında, ülkede başkanlık ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılmasına karar verilmişti.

Seçimlerde 98 kişi adaylık için başvururken Yüksek Seçim Komisyonu, 25 adayın başvurusunu “çifte vatandaşlık” ve haklarındaki “nihai yargı kararı” gibi nedenlerle reddetmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *