Pinochet’nin karısı öldü, halk kutlama yaptı

Pinochet’nin karısı öldü, halk kutlama yaptı

Şili’de diktatör Augusto Pinochet’in 2006’da ölümünden sonra, eşi Lucia Hiriart da 98 yaşında yaşamını yitirdi. Halkın sokaklarda kutlama yaptığı bildirildi.

98 yaşında hayatını kaybeden Hiriart’ın son zamanlarda solunum sistemi rahatsızlıklarından tedavi gördüğü biliniyordu. Hiriart’ın oğlu Marco Antonio, ömrünün son yıllarını tecrit altında geçiren Hiriart’ın Santiago’daki evinde hayata gözlerini yumduğunu kaydetti.

Hiriart’ın kocasının iktidara geldiği 1973’ten 2016’ya kadar başkanlığını yaptığı vakfın, cunta döneminde hibe yoluyla kamuya ait çok sayıda araziyi devraldığı ve cunta yönetiminin sona ermesinin ardından da satış ve kira gelirleriyle büyük miktarda varlığa hükmettiği biliniyordu.

Eşi Pinochet’in Washington’daki Riggs Bank’daki serveti dolayısıyla 2 kez soruşturma geçiren Hiriart, kendisi ve ailesinin adının karıştığı yolsuzluk davasında da yargılanmıştı.

Şili Yüksek Mahkemesi, Hiriart ve ailesi hakkındaki davaları düşürürken, aileye ait 20 gayrimenkul ve 1,6 milyon dolara da el koymuştu.

Pinochet ise 2006’da 91 yaşında hayatını kaybetmişti.

Şili’de 11 Eylül 1973’te askeri darbeyle sosyalist Devlet Başkanı Salvador Allende’yi deviren General Pinochet, yönetime el koymuştu.

Pinochet’nin 17 yıl süren diktatörlük döneminde yaklaşık 3 bin sivilin öldürüldüğü veya kaybolduğu, on binlerce kişinin işkence gördüğü ve 200 bin kişinin sürgün hayatı yaşadığı tahmin ediliyor.

Lucia Hiriart’ın ölüm haberinin ardından Şili sokaklarında sevinç gösterileri yapıldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *