Çoruh Üniversitesi kampüsünde cami açılışı

Çoruh Üniversitesi kampüsünde cami açılışı

Üniversitenin kampüsünde yapılan Fatih Camii’nin açılışına Rektör Mustafa Sıtkı Bilgin, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Artvin Valisi Yılmaz Doruk katıldı. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Bilgi ve hikmetin merkezi üniversiteler” dedi.

Erbaş: Mescid-i Nebevi’nin bir şubesini açıyoruz

Artvin Çoruh Üniversitesi yerleşkesinde yapımı tamamlanan caminin açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hazreti Peygamberin Medine’ye hicret ettikten sonra Mescid-i Nebevi’yi ve içinde de suffe mektebini inşa ettiğini ifade ederek, “O okulda, mektepte, Efendimiz aleyhissalatu vesselamın dizinin dibinde yetişen onun talebeleri önce Yesrib’i Medine haline getirdi, sonra da Medine’nin yüzlerce, binlerce kilometre uzaklarına giderek beldeleri Medine haline, nurlu, aydınlanmış şehirler haline getirdiler. Bugün biz burada işte o Mescid-i Nebevi’nin bir şubesini açıyoruz.” dedi.

Başkan Erbaş, caminin sadece namaz kılınan bir yer olmayacağını dile getirerek, “Etrafımızda binlerce öğrencinin eğitim aldığı, ilmin, bilginin merkezi olan bu üniversitenin içindeki gençlerin, camide namazlarını kıldıktan sonra caminin kütüphanesinden bir kitap alarak caminin duvarına yaslanıp okuyabileceği, camimizin imamının cami derslerine iştirak ederek temel dini bilgilerini tazeleyebileceği, geliştirebileceği bir mübarek mekan olacak inşallah.” diye konuştu.

‘Bilgi ve hikmetin merkezi üniversiteler’

“Camilerimiz kampüslerin süsüdür” ifadesini kullanan Erbaş şöyle devam etti: “Öğrencilerimiz, gençlerimiz, hocalarımız için etrafımızda bulunan, yaşayan insanlarımız için camiler hem ibadetin hem de ilmin merkezi bir mekteptir. Ülkemizde 90 bin camimizi mektep haline getirmeye çalışıyoruz. Diyoruz ki her camimiz de mutlaka cami dersleri olmalı. Kur’an, hadis, tefsir, ilmihal dersleri olmalı diyoruz. Bilginin olmadığı yerde cehalet olur. Cehaletin ortadan kalkması için ilim, irfan, bilgi ve hikmet gerekiyor. Bilgi ve hikmetin merkezi üniversiteler. Dolayısıyla maddi ve manevi kalkınmayı eşdeğer bir şekilde götürürsek biz millet olarak huzura kavuşuruz. Ama tek taraflı ilerleme olursa öbür taraf geri kalırsa belki zenginleşiriz ama huzura ulaşamayız. Huzura ulaşmanın yolu Efendimiz aleyhissalatu vesselamın da çeşitli vesilelerle ifade buyurduğu gibi hem dünya hem de ahiret için çalışmak, “Dünyasını ahirete tercih eden, ahiretini de dünyaya tercih eden zarardadır” buyuyor. Demek ki ikisini beraber götüreceğiz.”

Konuşmaların ardından Ali Erbaş, Vali Yılmaz Doruk ve diğer ilgililer kurdele keserek cami açılışını gerçekleştirdi.

Müftüden cami inşaatına dair malumat

Artvin Müftüsü Hasan Güneş ise caminin 2 bin 600 metrekare alana sahip olduğunu söyledi. Cami inşaatına Ocak 2018’de başlandığını belirten Güneş, 500 metrekarelik iç hacme sahip camiye bugüne kadar 4 milyon liralık harcama yapıldığını kaydetti.

Başkan Ali Erbaş, daha sonra Vali Yılmaz Doruk’u da makamında ziyaret etti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *